Nowe propozycje Komisji Europejskiej, zwłaszcza dotyczące tzw. zielonego ładu, premiują rozwój rolnictwa ekologicznego. Tymczasem powierzchnia użytków rolnych w Polsce zajęta pod uprawy ekologiczne nie wzrasta w zadowalający sposób, podobnie jak liczba gospodarstw rolnych zajmujących się taką produkcją. Przyczyn tego stanu jest wiele, główną wydaje się większy koszt prowadzenia takich upraw. Koniczne jest stworzenie zachęt ekonomicznych dla rolników chcących przekształcić swoje gospodarstwa w ekologiczne. Ustawa o podatku rolnym przewiduje zwolnienie od podatku rolnego użytków ekologicznych.
Jednak wielu rolników ekologicznych o tym zwolnieniu nie wie. Podobnie mało o tym wiedzą urzędy gmin, w których podatek rolny jest naliczany i pobierany.
W związku z powyższym Mirosław Maliszewski skierował zapytanie poselskie w niniejszej sprawie:
- Czy rzeczywiście ustawa o podatku rolnym zwalnia grunty, na których prowadzone są uprawy ekologiczne, z podatku rolnego?
- Jakie dokumenty musi przedstawić rolnik ekologiczny, aby jego grunty takimi zwolnieniami były objęte?
- Czy gminy z tytułu takiego zwolnienia, a tym samym pomniejszenia swoich dochodów, otrzymują rekompensatę z budżetu państwa?
- Jakie inne wsparcie oprócz dopłat obszarowych jest udzielne rolnikom ekologicznym?
- Jakie są przewidywane inne rodzaje wsparcia rolników ekologicznych w związku z założeniami Komisji Europejskiej, zgłasza wynikającymi z tzw. zielonego ładu?
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
„Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 333) użytki ekologiczne zwolnione są z podatku rolnego.”
Poniżej prezentujemy pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
- źródło: facebook.com/Mirosław-Maliszewski
Najnowsze komentarze