Jak informuje Piotr Korczak, właściciel gospodarstwa sadowniczego:
Cały czas mam nadzieje, że ten „Zielony Ład”, który obejmuje 150 stron różnych rodzajów dyrektyw i informacji nie będzie oderwany od rzeczywistości. Bo sytuacja, która już trwa w Europie od 20-30 lat i jest dosyć równoległa do „Zielonego Ładu” bo decyduje o tym odbiorca, decydują o tym wielcy gracze na rynku jak sieci handlowe które tą strategię od „Pola do stołu” wprowadziły wiele, wiele lat temu. Ona w lepszy czy gorszy sposób funkcjonuje, ale nie może to być oderwane od rzeczywistości jako „twór” czysto urzędniczy tylko musi być poparty rzetelną praktyką (…).
EKO i BIO to jest doskonałe narzędzie marketingowe, nie mówimy o tym głośno przez przyzwoitość polityczną. Natomiast jest to sposób na podniesienie marży prawie o 100%. Jak spojrzymy na półki w sklepach z produktami BIO tam wszędzie ceny są średnio 2 razy większe. A czy sadownicy / rolnicy za produkcję BIO otrzymują dwa razy więcej ? Zakładam, że maksymalnie jest to 10-20% więcej a na pewno nie dwa razy więcej (…). A jak wygląda spożycie produktów etykietowanych jako BIO w UE ? W Polsce jest to średnio ok. 5 euro, które statystyczny Polak wydaje na produkty z etykietą BIO w ciągu roku, a w takiej Danii jest to 30 euro, a konsumenci w obu krajach mają tak samo łatwy dostęp w supermarketach do takiej żywności (…).
- mówił Cezary Urban, Dyrektor Działu Agricultural Solutions BASF Polska.
Jak dodał Mirosław Dr Mirosław Korzeniowski – Prezes Stowarzyszenia Agroekoton:
Rynek pokazuje, że przeciętnego Polaka nie stać na to by płacić 50 czy 100% więcej za żywność ekologiczną, certyfikowaną tylko, dlatego że jest na niej certyfikat. Polscy konsumenci mądrze wybierają i szukają dobrej żywności (…).
Rolnictwo ekologiczne w założeniu „Zielonego Ładu” ma osiągnąć 25% powierzchni upraw w 2030 roku. W Polsce było już 5%, ale obecnie jest tylko 3%. To są wielkie wyzwania (…).
- poinformował Dr Jerzy Plewa – b. Dyrektor Generalny DG AGRI, Team Europe.
Jak na koniec zaznaczył Zbigniew Ziejewski – poseł na Sejm i właściciel gospodarstwa rolnego:
Celem rolnictwa jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa żywności jak i bezpieczeństwa żywnościowego. To są chyba najważniejsze rzeczy na dzień dzisiejszy (…). My, jako Polska w wielu dziedzinach już spełniamy warunki „Zielonego Ład”. Spełniamy je przede wszystkim pod względem zużycia środków ochrony roślin. My zużywamy substancji czynnych 2,5 kg gdzie ekologiczna, Austria która ma 25% rolnictwa ekologicznego zużywa tek chemii więcej niż my bo 3,5 kg (…). Holandia zużywa 8 kg, Irlandia i Belgia 6,8 kg, Włochy 6,5 kg, Portugalia 6 kg, Niemcy 4,5 kg (…). My jesteśmy na końcu w Europie pod względem zużycia środków ochrony roślin. I jeżeli ten przepis o obniżeniu 50% pestycydów będzie zastosowany w Polsce to ja sobie tego nie wyobrażam (…).
Materiał pochodzi z konferencja pt.: "AGROBALANS - BASF dla najcenniejszej pracy na Ziemi", której organizatorem była firma BASF Polska.
Najnowsze komentarze