Zarówno Rosja, jak i Białoruś, mają duże znaczenie w światowej produkcji i handlu nawozami. Bardzo istotny z punktu widzenia Unii Europejskiej jest rynek nawozów azotowych, czyli przede wszystkim mocznika i saletry amonowej, a Rosja i Białoruś odpowiadają łącznie za ok. 12% ich światowego eksportu.
Białoruś i Rosja są na drugim i trzecim miejscu na świecie pod względem wartości wyeksportowanych nawozów potasowych. Rynek ten jest silnie skoncentrowany (zależny od występowania złóż soli potasowej) – nasi wschodni sąsiedzi odpowiadają za blisko 40% światowego eksportu, kolejne 40% dostarcza Kanada.
Oba kraje mają bardzo niewielki udział w eksporcie nawozów fosforowych (m.in. fosforanu amonu (DAP) i superfosfat potrójny (TSP)).
Ukraina jest uzależniona od importu nawozów. Eksportuje jedynie niewielkie ilości nawozów azotowych.
W segmencie nawozów azotowych głównymi eksporterami są Chiny (ok. 12% wartości światowego eksportu) oraz kraje Zatoki Perskiej (Katar, Arabia Saudyjska i Oman – po 5-6%) i Holandia (5%).
Za eksport nawozów fosforowych odpowiadają przede wszystkim Chiny (26% wartości światowego eksportu), Maroko (25%), Izrael (15%) i Egipt (9%). Chiny są również liderami w eksporcie nawozów wieloskładnikowych (17%), przed Marokiem (16%), Rosją (14%) i USA (10%).
- źródło: pkobp.pl
Najnowsze komentarze