W dniu 12 lipca 2017 roku w siedzibie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie odbyło się spotkanie w sprawie realizacji eksportu towarów pochodzenia roślinnego, w szczególności jabłek na rynek Białorusi. Celem spotkania było omówienie kwestii dotyczących zmiany przepisów, które zamierza wprowadzić Państwowy Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w odniesieniu do zaleceń Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej oraz białoruskiego urzędu fitosanitarnego. W spotkaniu uczestniczył Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Andrzej Chodkowski a także Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej Pani Agnieszka Sahajdak.
Główną zmianą w procedurze wydawania świadectw fitosanitarnych będzie określenie miejsca pochodzenia/produkcji danej partii towaru, na którą wnioskuje się wydanie świadectwa. Ponadto podobnie jak przy procedurze eksportu do Chin, wprowadzi się definicję „zbioru”. Oznacza to, że aby producent mógł eksportować towar na Białoruś, musi uprzednio zgłosić swoją produkcję do danej jednostki PIORiNu. Planuje się regularne, co roczne, monitorowanie zgłoszonych pól i miejsc produkcji. Powyższe zabiegi mają na celu zapewnienie identyfikowalności a także monitoringu produkcji, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa eksporterom.
W przypadku towaru zgłaszanego przez Grupę Producencką PIORiN dopuszcza możliwość podania miejsca pochodzenia danej Grupy Producenckiej.
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wskazał przyczyny wprowadzanych zmian. PIORiN dąży do posiadania bazy pól/miejsc produkcji, która umożliwi identyfikowalność a także uzyskanie obrazu terenu wolnego od choroby (Monilinia fructigena). Takie potraktowanie towarów eksportowanych pozwoli przygotować się na ewentualne zarzuty w przyszłości. Ponadto Główny Inspektor zapewnił, że kontrole i monitoring będzie odbywać się na koszt PIORiNu. Monitoring będzie polegał na ocenie wizualnej, a w niektórych przypadkach mogą zostać pobrane próby do badania laboratoryjnego.
Teren poddany kontroli będzie wynikał tylko i wyłącznie z informacji podanych we wnioskach o świadectwo fitosanitarne. W przypadku gdzie we wniosku zawarta będzie informacja o miejscu pochodzenia danej grupy producenckiej, kontrola zostanie wysłana w miejsce uprzednio uzgodnione z kierownikiem danego oddziału PIORiNu. W przypadku zatrzymania danej partii, sadownik ma obowiązek wskazać skąd pochodziła dana partia. Jeśli w miejscu pochodzenia jest pole wolne, można z pola wolnego pobrać nowe próby do badania na występowanie choroby.
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa rozpatruje możliwość zaangażowania w nowe procedury monitorowania jednostki certyfikujące.
W praktyce po zastosowaniu się do powyższych przepisów na wydanym świadectwie w polu nr 11 będzie dodana informacja o podobnym brzmieniu: „owoce pochodzą z terenów wolnych od…” lub „owoce zgodne z punktem … regulaminu…”.
- źródło: uniaowocowa.pl
Nowe regulacje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (aktualizacja 05.06.2017 r.):
Wprowadzane od 1 lipca br. przez państwa zrzeszone w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG) - Federacje Rosyjską, Białoruś, Kazachstan, Armenie, Kirgistan, nowe wymagania fitosanitarne w przypadku niektórych roślin odnoszą się do miejsca lub pola ich uprawy. Dotyczy to w szczególności: materiału rozmnożeniowego, tj.: nasion, roślin przeznaczonych do sadzenia, sadzeniaków ziemniaka, warzyw (m. in. cebuli, marchwi, bulw ziemniaków), owoców m. in. z rodzajów Malus spp. (jabłka), Prunus spp. (śliwki, wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, nektaryny), Pyrus spp. (gruszki), Fragaria spp. (truskawka).
W celu zebrania danych niezbędnych do potwierdzenia spełnienia specjalnych wymagań fitosanitarnych, określonych w przepisach EAUG oraz potwierdzenia stanu fitosanitarnego kraju, miejsc produkcji i pól pod kątem występowania określonych organizmów szkodliwych, w składanych od dnia 1 lipca br. wnioskach o wydanie świadectw fitosanitarnych dla przesyłek roślin, dla których zostały określone wymagania szczegółowe, odnoszące się do pola lub miejsca produkcji, eksporter powinien wskazać miejsce/a ich produkcji. Dane te zapewnią możliwość identyfikacji pól/miejsc produkcji roślin, z których realizowany jest eksport do EAUG.
W sytuacjach, gdy przesyłki roślin zostały wyprodukowane w innych państwach członkowskich UE, a dla tego asortymentu zostały ustanowione wymagania specjalne w przepisach fitosanitarnych EAUG, które nie mogą być potwierdzone przez PIORiN w wyniku kontroli tych roślin, wymagane jest, aby eksporter dołączył zaświadczenie fitosanitarne wystawione przez kraj pochodzenia (Intra-EC Phytosanitary Communication Document). Analogiczne postępowanie obejmuje przesyłki, importowane z krajów trzecich, dla których wymagania specjalne powinny być potwierdzone w świadectwie fitosanitarnym, w tym wydanym tylko na potrzeby reeksportu z Polski, zgodnie z zasadami ISPM 12.
Jeżeli eksporter nie przedstawi zaświadczenia lub świadectwo fitosanitarne nie będzie zawierało informacji o spełnieniu wymagań specjalnych EAUG, a PIORiN nie będzie w stanie potwierdzić spełnienia wymagań specjalnych EAUG, świadectwo fitosanitarne dla eksportu/reeksportu nie będzie mogło być wystawione.
Szczegółowych informacji dotyczących wymagań fitosanitarnych EAUG udzielają jednostki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Nowe regulacje w odniesieniu do wymagań fitosanitarnych przy eksporcie na obszar Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Stosowne informacje dostępne są w języku rosyjskim oraz w języku polskim (tłumaczenie robocze Inspekcji).
- Jednolity wykaz wymagań fitosanitarnych które winny spełniać produkty i obiekty kwarantannowe na granicy celnej EAUG oraz na obszarze celnym EAUG:
- Wersja rosyjska: https://docs.eaeunion.org/docs/ru-ru/01413197/cncd_06032017_157
- Wersja polska: dostępna tutaj >>>
- Jednolity wykaz obiektów kwarantannowych (szkodników kwarantannowych) EAUG:
- Wersja rosyjska: https://docs.eaeunion.org/docs/ru-ru/01413200/cncd_06032017_158
- Wersja polska: postanowienie dostępne tutaj >>> oraz Jednolitą Listę obiektów kwarantannowych Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej
- Ogólne zasady i standardy kwarantanny roślin na obszarze celnym EAUG:
- Wersja rosyjska: https://docs.eaeunion.org/docs/ru-ru/01413203/cncd_06032017_159
- Wersja polska: dostępna tutaj >>>
Treść dokumentów jest dostępna na stronie internetowej EAUG: eaeunion.org.
- źróło: piorin.gov.pl
Najnowsze komentarze