Jak informuje twojapogoda.pl zima póki co jest łagodna, ale wkrótce może się to zmienić. Nad Arktyką niebawem dojdzie do rozpadu wiru polarnego, co może uruchomić reakcję łańcuchową, która skończy się potężnym uderzeniem zimy od połowy stycznia. Jednak, czy tak się stanie?
Wizja wyjątkowo mroźnej i śnieżnej zimy spędza sen z powiek Europejczykom. Ostatni raz mieliśmy z nią do czynienia na przełomie lutego i marca 2018 roku. Jaka pamiętamy, temperatura spadała wówczas o porankach do minus 20 stopni i nawet w najcieplejszym momencie dnia było 10 stopni poniżej zera.
IMGW-PIB: W całym kraju średnia miesięczna #temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1981-2010...https://t.co/e6mImpKEod
— sadownictwo (@sadowniczy) December 23, 2020
Incydent ten media z zachodniej Europy okrzyknęły mianem „Bestii ze wschodu”. To było ostatnie tak lodowate uderzenie zimy, które potrwało niemal 2 tygodnie.
Niebawem możemy mieć powtórkę z tej wątpliwej rozrywki, ponieważ dziesiątki kilometrów nad Arktyką temperatura zgodnie z prognozami zacznie się zachowywać bardzo nietypowo – podaje twojapogoda.pl
Będzie dużo wyższa aniżeli zwykle o tej porze roku. To oznacza, że zamiast minus 80 stopni, będzie nawet o 50 stopni cieplej. Zjawisko to nazywane jest Nagłym Ociepleniem Stratosferycznym (SSW) i ma poważne konsekwencje w pogodzie również w Polsce.
Przypominamy że sadownicy mają bezpośredni i aktualny dostęp do kilkunastu stacji meteo
Wystarczy kliknąc w link z nazwą lokalizacji:
- Stacja meteo - Jajkowice
- Stacja meteo - Wysoczka
- Stacja meteo - Załęże Duże
- Stacja meteo - Zalesie
- Stacja meteo - Żdzary
- Stacja meteo - Oleśnica
- Stacja meteo - Korzybie
- Stacja meteo - Łobżenica
- Stacja meteo - Odrzywołek
- Stacja meteo - Wola Żyrowska
- Stacja meteo - Wysoczyn
- Stacja meteo - Szydłów
- Stacja meteo - Lubawa
- Stacja meteo - Karczmiska
- Stacja meteo - Rakowice
- Stacja meteo - Chrząszczewek
- Stacja meteo - Kleczanów
- Stacja meteo - Komarno
- Stacja meteo - Opatów
- Stacja meteo - Świniary
Między Nagłym Ociepleniem Stratosferycznym a pierwszymi oznakami rozpadu wiru polarnego mija zazwyczaj kilka tygodni, a to oznacza, że atak zimy, o ile do niego w ogóle dojdzie, nie nastąpi wcześniej niż po połowie stycznia.
- źródło: twojapogoda.pl
Najnowsze komentarze