W 2015 r. zbiory owoców ogółem uzyskane z gospodarstw oraz z przynależących do nich ogrodów przydomowych wyniosły 4099,8 tys. t i były o 2,1% niższe od zbiorów uzyskanych w 2014 r. (o 89,0 tys. t), a o ponad 35% wyższe od średniej produkcji z lat 2006-2010.
Warunki wegetacji roślin sadowniczych przebiegały początkowo bez większych zakłóceń. Na większości plantacji nie odnotowano znaczących uszkodzeń mrozowych i przymrozkowych. Kwitnienie było na ogół obfite (choć w wielu rejonach warunki nie sprzyjały zapylaniu), ilość zawiązków pozostałych po czerwcowym opadzie była wystarczająca i zwiastowała dobre plony. Dla wielu gatunków potencjał produkcyjny był znacznie wyższy niż w roku poprzednim, jednak z uwagi na długotrwałą suszę, jaka wystąpiła od miesiąca lipca, przewidywane zbiory nie zostały osiągnięte.
Mimo trudnych warunków spowodowanych suszą, produkcja owoców z drzew była wysoka. Zbiory oszacowane zostały na 3581,5 tys. t, tj. tylko o ok. 1,1% mniej od bardzo wysokich zbiorów uzyskanych w roku poprzednim, natomiast aż o ok. 42,4% więcej od średniej produkcji z lat 2006-2010. Początkowo zbiory owoców (zwłaszcza jabłek) zapowiadały się na bardzo wysokim poziomie. Pod względem produkcji jabłek potencjalnie mógł to być rok rekordowy, jednak z uwagi na długotrwałą suszę zbiory przewidywane w lipcu nie zostały osiągnięte. Okres suszy na wielu plantacjach spowodował znaczące zdrobnienie owoców, co odbiło się na plonach i zbiorach. Bardzo niskie plonowanie odnotowano w sadach przydomowych oraz na plantacjach nieposiadających systemu nawadniania, natomiast w sadach nawadnianych tegoroczne plony były wyjątkowo wysokie. Obserwuje się bardzo duże różnice w plonowaniu pomiędzy sadami wysokotowarowymi, a sadami małymi, w których nakłady na produkcję są niskie.
Zbiory jabłek w 2015 roku
W 2015 r. zbiory owoców ogółem uzyskane z gospodarstw rolnych oraz z przynależących do nich ogrodów przydomowych wyniosły 4099,8 tys. t z czego 3581,5 tys. t stanowiły owoce zebrane z drzew.
Zbiory jabłek w 2015 r. oszacowano na 3168,8 tys. t, tj. na poziomie nieco niższym od rekordowych zbiorów uzyskanych w roku poprzednim. Należy jednak podkreślić, że jest to produkcja o blisko 50% wyższa od średniej z lat 2006-2010. Uzyskanie tak wysokich zbiorów (pomimo trudnych warunków spowodowanych suszą), było możliwe dzięki bardzo dużemu potencjałowi produkcyjnemu sadów jabłoniowych, a także coraz powszechniej stosowanemu nawadnianiu plantacji (w okres pełnego owocowania wchodzą kolejne nowo założone plantacje o większej gęstości nasadzeń i uprawą bardziej plennych odmian).
W porównaniu z rokiem 2014 r. zanotowano wzrost powierzchni uprawy jabłoni w sadach, a struktura odmianowa tych sadów uległa niewielkiej zmianie. Nadal dominowały trzy odmiany: Idared, Szampion i Jonagold (ich łączny udział w powierzchni uprawy jabłoni stanowił ok. 39%). W stosunku do roku poprzedniego nastąpił wzrost udziału odmiany Idared, Ligol, Gloster i Gala.
Gruszki, wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, orzechy – zbiory w 2015r.
W 2015 r. zbiory owoców ogółem uzyskane z gospodarstw rolnych oraz z przynależących do nich ogrodów przydomowych wyniosły 4099,8 tys. t z czego 3581,5 tys. t stanowiły owoce zebrane z drzew.
Zbiory gruszek wyniosły około 69,6 tys. t, tj. o 5,6% mniej od produkcji z 2014 roku, jednak zdecydowanie więcej w porównaniu ze średnią z lat 2006 – 2010 (o blisko 19%). Zmniejszenie zbiorów było przede wszystkim wynikiem słabszego plonowania, ale także niewielkiego ograniczenia powierzchni uprawy tego gatunku w porównaniu do poprzedniego sezonu. Podobnie jak w przypadku jabłek, warunki pogodowe podczas dorastania owoców nie sprzyjały uzyskaniu tak wysokich plonów, jakie były przewidywane na początku sezonu.
Produkcja śliwek wyniosła 94,9 tys. t i była o 10,5% niższa od wysokich zbiorów roku poprzedniego, lecz nieco wyższa w porównaniu do średniej z lat 2006–2010. Powierzchnia uprawy śliw uległa ograniczeniu (o ok. 10%), a plonowanie było słabsze od zanotowanego w 2014 r. Zaobserwowano także znaczne różnice w plonowaniu poszczególnych odmian śliw. Odmiany późne bardziej ucierpiały na skutek suszy i brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie wpłynął niekorzystnie na ich plonowanie.
Zbiory wiśni wyniosły 179,4 tys. t i były o 1,6% wyższe od uzyskanych w roku poprzednim oraz o 6,7% wyższe od średniej z lat 2006–2010. Na niektórych plantacjach czynnikiem ograniczającym plonowanie było zdrobnienie owoców (spowodowane przez suszę) , a na plantacjach niechronionych porażenie przez brunatną zgniliznę. W ostatnim sezonie nie zanotowano natomiast problemów ze zbytem wiśni, jakie wystąpiły w 2014 r.
Produkcja czereśni była bardzo wysoka (zbliżona do uzyskanej w roku 2014, jednocześnie o blisko 27% wyższa od średniej z lat 2006–2010) i wyniosła 48,1 tys. t. Czereśnie, jako gatunek zbierany we wcześniejszym okresie, w znacznie mniejszym stopniu odczuły brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie i ich plonowanie w sezonie 2015 było dość dobre. Pomimo ograniczenia areału uprawy tego gatunku możliwe było osiągniecie wysokich zbiorów.
Łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich została oszacowana na 20,7 tys. t, tj. na poziomie nieco wyższym od produkcji uzyskanej w 2014 r. W porównaniu z rokiem poprzednim nieznacznemu zmniejszeniu uległy jedynie zbiory moreli, natomiast produkcja brzoskwiń i orzechów włoskich była nieco wyższa. Susza nie miała większego wpływu na ograniczenie plonowania tych gatunków.
- źródło: GUS
Najnowsze komentarze