Jak wynika z danych udostępnionych przez USDA (United States Departament of Agriculture)
zbiory jabłek w krajach Unii Europejskiej w 2023 roku wyniosą w sumie około 11,5 mln ton, czyli o 2,5% mniej niż w ubiegłym roku.
Największe spadki w produkcji jabłek w tym sezonie odnotowano w Polsce, Niemczech, Austrii i Belgii. Wzrost produkcji jabłek odnotowano z kolei na Węgrzech, we Francji i Hiszpanii oraz w mniejszym stopniu w Rumunii i Chorwacji.
Jabłka w tym roku były uprawiane w Unii Europejskiej na około 477 tys. ha czyli odnotowano niewielki spadek, w 2022 roku było to około 481 tys. ha. Jest to spowodowane redukcją nasadzeń w takich krajach jak Węgry, Czechy i Polska.
Główni producenci jabłek w Unii Europejskiej to Polska, Włochy, Francja, Niemcy i Hiszpania. Zbiory jabłek z tych krajów stanowią łącznie 80% całej produkcji unijnej.
Jak wynika z udostępnionych przez USDA danych w Polsce zbiory jabłek wyniosą w tym roku ok. 4 mln ton (- 9% w porównaniu do ubiegłego roku), we Włoszech ok. 2,1 mln ton (podobnie jak w roku ubiegłym), a we Francji 1,6 mln ton (+12%).
W Unii Europejskiej najbardziej popularnymi w produkcji odmianami są Golden Delicious, Gala i Jonagold (Jonagold, Jonagored, Red Jonaprince). W Włoszech Francji, Hiszpanii, Portugalii i Rumunii najbardziej popularną odmianą jest Golden Delicious, odmiany typu Jonagold dominują w Belgii i Niemczech, natomiast odmiana Idared jest najbardziej popularna na Węgrzech w Polsce spadła na drugie miejsce. W Polsce sadownicy zastępują starsze sady nowszymi, i wprowadzają bardziej popularne odmiany, takie jak Szampon, Gala i Golden Delicious.
Z kolei nowe odmiany takie Pink Lady®, Kanzi®, Rubens®, Tentation®, Wellant, Cameo i Kiku®, w ostatnich latach zwiększyły swój udział w produkcji w UE. Najwyższy udział „nowych odmian” mają takie kraje jak Dania, Holandia i Francja.
- źródło: apps.fas.usda.gov
Najnowsze komentarze