Jak informuje infor.pl zatrudnienie pracownika z Ukrainy w 2019 roku wymaga posiadania uprawnienia do pobytu na terytorium Polski oraz uprawnienia do podjęcia zatrudnienia. Ukrainiec przebywając w RP na podstawie wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy, powinien w celu podjęcia legalnej pracy uzyskać zezwolenie na pracę. Istnieje również możliwość zatrudnienia Ukraińca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.
Jakie kroki należy podjąć w celu zatrudnienia pracownika z Ukrainy ?
- W pierwszej kolejności należy wypełnić oświadczenie i uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Oświadczenie zawiera dane identyfikujące pracodawcę, cudzoziemca oraz dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi.
- Należy dokonać rejestracji oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na jego siedzibę lub miejsce stałego pobytu pracodawcy. Powiatowy Urząd Pracy wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń.
- Oryginał oświadczenia należy przekazać pracownikowi - zarejestrowane oświadczenie stanowi podstawę do uzyskania przez cudzoziemca w placówce dyplomatyczno-konsularnej w kraju jego stałego pobytu wizy w celu wykonywania pracy.
- Pracodawca powinien w dniu rozpoczęcia pracy przez Ukraińca zawiadomić pisemnie o tym fakcie urząd pracy. Jeśli Ukrainiec nie podejmie zatrudnienia, pracodawca jest zobowiązany poinformować o tym urząd pracy w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń.
Czy pomocnik rolnika będący nierezydentem polskim powinien rozliczyć się z osiągniętych przychodów ? Jakie są obowiązki rolnika wynikające z zawarcia takiej umowy z pomocnikiem, który jest rezydentem Ukrainy ? https://t.co/zsxQpVDkTW
— sadownictwo (@sadowniczy) 14 stycznia 2019
Ukrainiec powinien wykonywać pracę na podstawie pisemnej umowy zawartej z pracodawcą na warunkach określonych w tym oświadczeniu. Pracodawca zatrudniający Ukraińca lub innego cudzoziemca ma wobec niego takie same obowiązki jak wobec obywatela polskiego dotyczące m.in.: zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odprowadzania składek, podatku dochodowego czy stosowania przepisów prawa pracy.
- źródło: infor.pl / Czytaj całość >>>
Obywatele Ukrainy otrzymali w zeszłym roku prawie 900 tys. polskich wiz. Od połowy roku mogli już przekraczać granicę bez tych dokumentów – podaje pb.pl
Jak podaje ukraińska agencja Ukrinform, w 2018 r. konsulaty RP na Ukrainie wydały obywatelom tego kraju łącznie 876,1 tys. wiz.
To co prawda o ponad jedną piątą mniej niż rok wcześniej – wtedy liczba wydanych wiz sięgnęła prawie 1,12 mln, ale pamiętajmy, że od 11 czerwca Ukraińcy mogą wjeżdżać do państw Unii Europejskiej bez takich dokumentów.
- źródło: pb.pl / Czytaj całość >>>
Nawet 500 tys. osób może zniknąć z polskiego rynku pracy po otwarciu się Niemiec na pracowników spoza Unii Europejskiej. Choć większość Ukraińców jest zadowolonych z warunków pracy w Polsce, to ponad pół miliona pracujących tu osób opuści nasz kraj, gdy otwarty stanie się dla nich niemiecki rynek. Ratunkiem dla polskich firm mogą się okazać kadry z Białorusi, Wietnamu i Indii. Polskie firmy już powoli gruntują sobie pozycję w tamtych regionach i są w stanie rekrutować coraz więcej ludzi – ocenia Grzegorz Szenejko z Optimum GO.
Rynki wschodnie nie borykają się na ten moment z brakiem pracowników, choć wiele osób wyjeżdża do Europy czy Skandynawii, a z niskimi wynagrodzeniami. To popycha tych ludzi do wyjazdu na zachód. Oceniać te rynki moglibyśmy za kilka lat, kiedy bardziej otworzymy się na Białoruś, kiedy Niemcy otworzą się na Ukrainę, wtedy będziemy obserwować w Europie dużą fluktuację pracowników ze Wschodu – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Grzegorz Szenejko, prezes agencji pracy Optimum GO.
Tylko od 2010 roku do maja 2018 roku do Polski przybyło ponad 535 tysięcy Ukraińców – wynika z oficjalnych danych. Szacuje się jednak, że w Polsce może pracować ponad dwa miliony obywateli tego kraju. Z danych ZUS wynika, że za ponad 441 tys. Ukraińców odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne (z 587 tys. ubezpieczonych cudzoziemców).
- źródło: biznes.newseria.pl / Czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze