W Polsce dość późno wysiewacie nawozy azotowe, a 90% azotu jakiego rośliny potrzebują przypada na okres kwitnienia.
mówił belgijski doradca sadowniczy Bart Liesenborghs podczas sobotniego spotkania z sadownikami.
Dodatkowo pamiętajcie, że jeśli stosujecie nawożenie organiczne np.: obornik to zawarty w nim azot nie powinien być wliczany do dawki startowego nawożenia azotowego gdyż będzie on dostępny dla rośliny w późniejszym terminie.
Na start najlepiej wysiewać saletrę amonową lub saletrzak. Jeśli w nawozie znajdują się dwie formy azotu azotanowa i amonowa to pierwsza azotanowa będzie dostępna już za 3 tygodnie (na kwitnienie), a amonowa w okresie późniejszym (po kwitnieniu).
Kiedy w Polsce powinniśmy wysiewać azot ?
W momencie kiedy pąki pękają i należy wykonać pierwsze zabiegi na parcha jabłoni. W tym sezonie będzie to za tydzień w okolicach Świąt Wielkanocnych.
wskazuje doradca.
Nie należy czekać do momentu usunięcia gałęzi po cięciu drzew i dopiero wówczas wysiać nawozy azotowe. Bart Liesenborghs wskazuje, że nie ma obaw i np.: w przypadku saletry amonowej można wysiewać nawozy azotowe nawet przed usunięciem / wygrabieniem pędów. Jeśli będzie trochę wilgoci (z tym chyba nie ma problemu w tym sezonie), lub trochę deszczu, azot będzie już w glebie po okresie około 5-6 dni.
Inaczej sytuacja wygląda w stosowaniu nawozów NPK wieloskładnikowych
podkreśla doradca. Tam składniki z granul uwalniają się dużo wolniej, więc jeśli wysiejemy je teraz na liście, pod drzewa wówczas podczas zgrabiania pędów po cięciu wszystkie nawozy będziemy mieli na środku międzyrzędzia.
W przypadku nawozów potasowych w Belgii – kontynuuje doradca - stosujemy nawożenie potasowe w czerwcu. Należy pamiętać, że wapń i potas konkurują, dlatego jeśli wiosną stosujemy nawożenie potasowe i wapnowanie to potas będzie wypierał wapń. Potas będzie pobrany w nadmiarze, natomiast wapń będzie zablokowany i wówczas mogą być problemy z chorobami przechowalniczymi (gorzką plamistością podskórną) na owocach.
Jeśli ktoś nie zdążył wykonać zabiegów wapniem, wówczas nawożenie potasowe posypowo w czerwcu, a nawożenie wapniem dolistnie, lub poczekać z nawożeniem i uzupełnieniem wapnia posypowo do jesieni.
Niektórzy sadownicy stosują wapnowanie wiosną. Nie powinniśmy tego robić
mówi Bart Liesenborghs. Jeżeli w terminie wiosenny wapnujemy, a następnie wysiewamy azot to będziemy mieli straty, ponieważ azot utleni się, uwolni się i nie będzie dostępny dla drzew.
Jest jeszcze bardzo dużo liści na glebie (w tej kwaterze sadu), dlatego nie zalecamy stosowania miedzi jesienią, ponieważ ta miedź zabija nasze dżdżownice, które nie uczestniczą w rozkładzie liści. Nie jest to problemem w sadzie, w którym nie było dużo parcha jabłoni w zeszłym sezonie, ale jeśli jest dużo liści zainfekowanych z poprzedniego roku wówczas jest to dodatkowe źródło parcha na obecny sezon.
Wiele ciekawych informacji można było zdobyć podczas sobotniego (24.03) spotkania organizowanego przez firmę Agrosimex z belgijskim doradcą Bart Liesenborghs.
Doradca pokazał jak należy prowadzić jabłonie po wcześniej wykonanym cięciu mechanicznym, jak formować grusze oraz wskazał podstawowe zabiegi agrotechniczne i zalecenia na bieżący sezon.
O zaleceniach nawozowych mogli Państwo przeczytać już dziś w materiale przedstawionym wcześniej. Kolejną bardzo ciekawą sprawą były przykłady i propozycje stosowania fungicydów (ochrona przed chorobami) oraz insektycydów/zoocydów (ochrona przed szkodnikami) oraz ochrona przed zbiorcza z uwzględnieniem minimum (3 substancji) środków ochrony roślin.
Sadownicy otrzymali bardzo szczegółowe zalecenia i programy, jakie stosują już zachodni sadownicy dostarczający jabłka do sieci supermarketów.
Sadownicy korzystali z wiedzy eksperta, który chętnie dzielił się swoimi uwagami na ten temat.
Podczas spotkania można było również zobaczyć wzorcowo prowadzone sady w gospodarstwie Pana Piaseckiego oraz Woźniaka. Kto uczestniczył wie, że warto było przyjechać i dowiedzieć się kilku kluczowych informacji przed sezonem.
Dziękujemy firmie Agrosimex za zaproszenie na spotkanie, oraz Panu Danielowi Piaseckiemu za pokaz pracy maszyny do cięcia mechanicznego drzew.
Najnowsze komentarze