Jak informuje Agro Nawigator polski eksport jabłek w sez. 2023/24 (wrz-sie) zamknął się wolumenem 792 tys. t, tj. niższym o 4,7% r/r choć jego wartość w EUR zwiększyła się aż o 20% do 443 mln EUR. Największe spadki w masie towaru odnotowano w sprzedaży na Węgry (-57%), po znaczącym ubiegłorocznym wzroście, i do Egiptu (-38% r/r), który jeszcze w sez. 2021/22 był największym rynkiem zbytu dla polskich jabłek (obecnie 5.). Wzrosły wysyłki jabłek do Niemiec, Holandii i Czech.
Gorsze wyniki odnotowano w eksporcie koncentratu soku jabłkowego - wolumen sprzedaży w sez. 2023/24 zmalał o blisko 26% r/r, a jego wartość o 9% r/r. Wyraźnie zmniejszyła się sprzedaż do USA (-73%), co wiązało się z większą obecnością Chin na tym rynku (wzrost importu w okresie sty-sie’24 o 52% r/r). Popyt na sok jabłkowy z Polski w UE ograniczały z kolei zwiększone dostawy z Turcji i Ukrainy, ale również z Chin oraz Mołdawii.
WZROSTY CEN W 2H24
Niższa podaż jabłek i tym samym produkcja soku jabłkowego sprzyja podwyżkom cen. We wrześniu ceny skupu jabłek deserowych były wyższe aż o 75% r/r (za IERiGŻ-PIB), podobnie jak w przypadku jabłek do przetwórstwa. Z kolei według danych S&P Global, ceny zagęszczonego soku jabłkowego z Polski we wrześniu osiągnęły poziom 2,55 EUR/kg (11,08 zł/kg) tj. wyższy o 55% r/r.
PERSPEKTYWY 1H25
Oczekujemy, że roczna dynamika ceny owoców będzie utrzymywać się na dodatnim poziomie do końca 1h25. Niska podaż może sprzyjać wzrostom cen powyżej sezonowego wzorca. Owoce będą kategorią, która prawdopodobnie w największym stopniu będzie ciągnęła w górę inflację żywności w najbliższych miesiącach.
- źródło: Agro Nawigator
Najnowsze komentarze