Prawie wszystkie (99%) rozmów z sadownikami w ostatnich kilkunastu dniach na temat zaawansowania cięcia drzew jabłoni, cen jabłek deserowych czy możliwych uszkodzeń mrozowych w sadach kończą się pytaniem o kaptan ! Nie dziwią nas takie pytania, gdyż taka sytuacja ma miejsce jeśli danego produktu zaczyna brakować lub jest niedostępny.
Dlatego postanowiliśmy zapytać u źródła o aktualną sytuację z kaptanem na rynku krajowym.
Największym dostawcą kaptanu na rynku krajowym jest firma UPL Polska (po połączeniu UPL i Arysta LifeScience). Dostarcza dla producentów / dystrybutorów dwa brandy zawierające kaptan jakimi są Captan 80 WDG oraz Malvin WDG.
UPL Polska poinformowała, że aktualne problemy (17.02.2021 r.), jakie mogą wystąpić z dostępnością preparatów zawierających kaptan na rynku krajowym wynikają z kilku powodów. Oczywiście najważniejszym jest aspekt związany z logistyką oraz transportem morskim z Chin.
Aktualne opóźnienie w dostawach kaptanu wynosi około 3 miesiące. Dotyczą one nie tylko dostaw do Polski, ale również do całej Europy. W poprzednich sezonach kaptan na nasze magazyny dostarczany był pod koniec roku kalendarzowego - przeważnie w listopadzie i w grudniu. Więc jeśli mówimy o trzy miesięcznych opóźnieniach możemy stwierdzić, że kaptan będzie dostępny w większych ilościach w marcu-kwietniu, czyli w jego czasie stosowania. Kolejne dostawy przewidziane są na czerwiec. Jako UPL Polska zamówiliśmy większe ilości preparatów zawierających kaptan w porównaniu z poprzednimi sezonami.
Fakt małej ilości preparatów zawierających kaptan na rynku wynika dodatkowo z kilku innych powodów. Należy przypomnieć poprzedni sezon, w którym w okresie letnim po intensywnych opadach deszczu kaptan stosowany był bardzo często przez sadowników, jak również w sierpniu przed zbiorami jabłek. To spowodowało wyczerpanie zapasów kaptanu na rynku już w poprzednim roku. Kolejny powód to kłopoty rejestracyjne innych produktów zawierających kaptan, a tym samym brak możliwości wprowadzenia tych preparatów do sprzedaży. Wycofanie fungicydów kontaktowych, wycofanie Mankozeb-u również powoduje większe zainteresowanie kaptanem do aktualnej ochrony roślin sadowniczych.
Podsumowując powodów aktualnego braku kaptanów jest kilka, ale nie należy ulegać panice. Kaptan(y) zarówno Captan 80 WG oraz Malvin WDG będą dostępne dla sadowników w okresie ich zastosowania, czyli zgodnie z bieżącymi zaleceniami programu ochrony roślin sadowniczych.
A ceny kaptanu ?
Koszty stałe fabryk rosną, koszt surowców rosną, logistyka, dlatego z ceną kaptanu musimy wrócić do tej, którą proponowaliśmy 3-4 lata wcześniej.
O sytuacje na rynku kaptan-ów zapytaliśmy w firmie Agrosimex, największego w rejonie dystrybutora środków ochrony roślin.
Odpowiedź, jaką uzyskaliśmy potwierdziła wcześniejsze ustalenia. Problem to logistyka, zatory związane z transportem międzynarodowym = morskim. Podsumowując. Wszyscy czekają na kaptan, zarówno dystrybutorzy jak i sadownicy.
Czy należy zatem robić większe zapasy kaptanu jak tylko pojawi się w sklepach ?
Na to pytanie sadownicy powinni odpowiedzieć sobie sami, należy samodzielnie zaplanować strategie zakupów przed sezonem jak również w trakcie intensywnej ochrony roślin. Przy obecnej niepewności dostaw bezpieczniej jest mieć zapas w we własnym magazynie. W związku z tym, Agrosimex wprowadził też dogodne warunki zakupu szerokiej gamy produktów w ofercie zimowej, z wydłużonymi terminami płatności.
Dziękuje za rozmowę.
Najnowsze komentarze