WIR udostępniła publikację dotyczącą Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. Tym razem przygląda się mechanizmowi pn. „Wsparcie dochodów związane z wielkością produkcji”, a dokładniej wsparciu dochodów związanych z produkcją: truskawek.
Nazwa interwencji: „Wsparcie dochodów związane z produkcją do truskawek”
Opis zakresu terytorialnego: Interwencja ma zasięg krajowy.
Opis interwencji: Ukierunkowanie wsparcia bezpośredniego na rolników zajmujących się uprawą truskawek przyczyni się do zapewnienia stabilności dochodów tych rolników i poprawy ich konkurencyjności oraz do utrzymania produkcji truskawek. Wsparcie będzie przeciwdziałać spadkowi opłacalności produkcji rolnej w gospodarstwach uprawiających truskawki. Wypłacane jest do zatwierdzonej powierzchni uprawy truskawek (bez limitu).
Kwalifikujący się beneficjenci i szczególne kryteria kwalifikowalności: Rolnik aktywny zawodowo uprawiający truskawki. Minimalne wymagania: kwalifikujący się obszar gospodarstwa, w odniesieniu do którego wystąpiono z wnioskiem o płatności bezpośrednie, jest nie mniejszy niż 1,00 ha albo w przypadku rolników posiadających mniej niż 1,00 ha, ale otrzymujących płatności do zwierząt, minimalna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 200,00 euro. Działka rolna deklarowana do wsparcia (min. 0,1 ha) musi być położona na gruntach będących kwalifikującymi się hektarami. Płatność przysługuje do powierzchni zajętej pod uprawę truskawek (płatność nie przysługuje do części powierzchni kwalifikującego się hektara zajętej pod elementami krajobrazu wykorzystywanymi do osiągnięcia minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych przeznaczanych na obszary i elementy nieprodukcyjne w ramach DKR 8, których wielkość wynosi 100 m2 i więcej lub szerokość przekracza 2 m).
Wysokość wsparcia: Płatność roczna do kwalifikującej się powierzchni uprawy truskawek. Szacunkowa wysokość stawki: ok. 271 EUR/ha (średnia z lat 2023-2026).
Opracowanie: Aleksander Poznański
- źródło: wir.org.pl
Najnowsze komentarze