Rok 2023 to kolejny sezon w którym sadownicy będą przystosowywać się do ochrony roślin sadowniczych zgodnie z wytycznymi Europejskiego Zielonego Ładu. W aspekcie ekonomicznym ochrony roślin to również możliwości dofinansowania jeśli producent skorzysta z ekoschematów wprowadzając lub utrzymując między innymi Integrowaną Produkcje lub Biologiczną Ochronę roślin.
Ekoschematy - Integrowana Produkcja lub Biologiczna Ochrona roślin.
Dla przypomnienia oba wymienionych ekoschematów nie można łączyć w sferze dopłat. Jednak warto wdrażać przynajmniej jeden z wymienionych ekoschemtów tak aby wielkość dopłat uzyskiwanych przez producentów owoców była większa, a tym samym zmniejszała rosnące koszty produkcji.
Wielu sadowników wykonuje obecnie zabieg cięcia drzew owocowych. To doskonały moment na lustrację drzew i ocenę ich stanu fitosanitarnego oraz zaplanowanie ochrony z konsekwencjami na dalszą część sezonu. W szczególności zwróćmy uwagę na zwalczanie najgroźniejszych szkodników roślin sadowniczych. Do tych szkodników z pewnością zaliczamy przędziorki w sadach.
Przędziorki to jedne z najgroźniejszych szkodników sadów jabłoniowych
Ich zwalczanie sadownikom przysparza wiele trudności. Niestety w wielu sadach z roku na rok obserwujemy coraz większą presję tych szkodników.
Przędziorki żerują głównie na liściach. Wysysają sok komórkowy w wyniku czego na liściach powstają liczne jasne plamki, które stopniowo łączą się ze sobą. Uszkodzone liście brązowieją, usychają i opadają. Przy masowym występowaniu szkodniki te mogą żerować także na zielonych częściach pędów, ogonkach liściowych, szypułkach, a nawet i w kielichach kwiatów. W konsekwencji efektem żerowania przędziorków może być ograniczenie wzrostu rośliny, zmniejszenie plonu, pogorszenie jakości owoców, a także zwiększenie wrażliwości rośliny na mróz i infekcje.
Do zwalczania przędziorków w sadach stosujemy akarycydy. Wielu sadowników wybiera preparat Nissorun Strong 250 SC zawierający substancję czynną heksytiazoks. Zwalcza on przędziorka owocowca i chmielowca. Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, jest skuteczny na wszystkie stadia rozwojowe szkodników, z wyjątkiem osobników dorosłych. Na roślinie środek działa powierzchniowo.
Nissorun Strong 250 SC preparat znany sadownikom, jednak warto zwrócić uwagę, jakie możliwości mamy w zastosowaniu łączonym z preparatami olejowymi.
Nissorun Strong 250 SC to podstawa innowacyjnej i bezpiecznej technologii zwalczania przędziorków w sadzie w mieszaninie z preparatami olejowymi. W tej technologii olej stosuje się w obniżonej dawce, dodając do zabiegu połowę zalecanej dawki Nissorun Strong 250 SC (0,2 l/ha). Skuteczność takiego zabiegu jest bardzo wysoka. Równocześnie wydłużeniu ulega terminu zabiegu. Zabieg łączony Nissorun Strong 250 SC + olej możemy wykonywać od zielonego pąka do fazy różowego pąka jabłoni. Dodatkowo eliminuje się problem z fitotoksycznością występujący przy stosowaniu olejów w wysokich dawkach. Skuteczność tak wykonanego zabiegu jest wyższa, w porównaniu stosowaniu zabiegu solo preparatem Nissorun Strong 250 SC lub solo stosując preparat olejowy. Do tego rodzaju zabiegu warto dodać zwilżacz Slippa, który poprawi dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
Warto również przypomnieć, że jeśli nie wykonujemy zabiegów akarycydami w sadach wówczas istnieją idealne warunki do rozwoju szpecieli w sadach czyli pordzewiacza jabłoniowego czy podsurnika gruszowego.
Przędziorki groźne w drugiej połowie sezonu.
Zarówno larwy, jak i postacie dorosłe przędziorka owocowcach wysysają sok z komórek roślinnych w wyniku czego, początkowo u podstawy liścia i wzdłuż głównego nerwu, a następnie na całej jego powierzchni widoczne są żółtawe plamki, które stopniowo łączą się ze sobą. Liście jabłoni szarzeją, a przy silnej presji szkodnika żółkną, brązowieją i zasychają. Nie zwalczany w tym okresie przędziorek wpływa na gorsze owocowanie drzew w sadzie.
Po kwitnieniu drzew jabłoni zalecane jest zastosowanie preparatu Nissorun Strong 250 SC w mieszaninie z abamektyną. Dzięki zastosowaniu połączenia abamektyny z Nissorunem Strong 250 SC uzyskujemy mieszaninę działającą na wszystkie stadia rozwojowe przędziorków. Dodatkowo abamektyna najlepiej wchłaniania jest przez młode intensywnie rosnące liście, a tych po okresie kwitnienia jest najwięcej. Jeśli wczesną wiosną przędziorki nie zostały zwalczane to okres po kwitnieniowy wydaje sie najlepszym rozwiązaniem ze względu na mniejszą liczebność szkodnika niż w późniejszym okresie letnim.
Przypominamy również o odpowiedniej kalibracji opryskiwacza sadowniczego wiosną przed wykonaniem pierwszych zabiegów ochrony.
Artykuł sponsorowany.
Publikacja: 2023-02-27
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie. |
Najnowsze komentarze