Właśnie dojrzewają winogrona w pierwszej włoskiej winnicy na Wzgórzach Trzebnickich. Plantatorzy z Włoch będą produkować polskie wino zgodnie z włoską technologią i sprzedawać na naszym rynku – informuje Agrobiznes.
Ośmioletnia winnica Rafała Wesołowskiego w Jaksonowicach przyciągnęła włoskich winiarzy.
Parę lat wcześniej u nas byli oglądać winnice, próbować wina. Kupili pod miejscowością Węgrzynów pole i trzy lata temu nasadzili tam hektar – mówi Rafał Wesołowski, Winnice Wzgórz Trzebnickich.
Włosi uznali, że mikroklimat Wzgórz Trzebnickich będzie równie dobry do produkcji win jak rodzima Sycylia i Veneto. W Trzebnicy powstała już włoska winiarnia.
Tutaj będzie produkowane wino białe i czerwone - wytrawne. Mamy całą linię produkcyjną, troszeczkę w wersji „mini”, ale technologicznie jest na dosyć wysokim poziomie – informuje Irmina Szpak, Maurizi & Sacconi Polska.
W tym roku włosi zbiorą około 3 ton winogron. Winnica jest bardzo młoda.
Naszym celem, założeniem i wyzwaniem tak naprawdę było stworzenie wysokiej jakości wina polskiego. Takiego, które mogłoby konkurować w przyszłości np. z winami niemieckimi – mówi Irmina Szpak, Maurizi & Sacconi Polska.
Dolny Śląsk sprzyja uprawie winorośli nie tylko klimatycznie – nie ma nadprodukcji win jak we Włoszech i nie ma konkurencji.
Jesteśmy tutaj po to żeby pokazać Włochom, że w Polsce można lepiej – dodaje Irmina Szpak, Maurizi & Sacconi Polska.
Jak podaje Agrobiznes w prawdzie polskie winnice nie mają takiej wydajności jak włoskie, cena ziemi jest zbliżona a unijna biurokracja większa, ale włosi chcą stopniowo zwiększać produkcję.
Liczę, że będziemy jednym z największych takich rejonów winiarskich – mówi Rafał Wesołowski, Winnice Wzgórz Trzebnickich.
Dolnemu Śląskowi do włoskich osiągnięć jeszcze daleko, ale pierwszy krok został już zrobiony – dodaje Agrobiznes.
- źródło: tvp.pl
Przypomnijmy:
- Powierzchna upraw winorośli w Polsce w roku gospodarczym 2016/2017 zajmowała prawie 222 ha, w sezonie 2015/2016 powierzchnia ta zajmowała nieco ponad 194 ha, a w 2008/2009 jedynie 35 ha. W ubiegłym sezonie 2016/2017 zbiory winogron w Polsce wyniosły 10933,48 q (kwintali), w 2015/2016 - 8134,14 q, w 2008/2009 - 598,25 q (…). [czytaj wpis: Rynek wina – szanse i bariery rozwoju >>>]
Najnowsze komentarze