Gwałtowny spadek temperatur poniżej zera stopni C w nocy z 23 a 24 marca br. wyrządził duże szkody we Włoskich sadach, winnicach i plantacjach – informuje Confagricoltura.
Po ostatniej drugiej najcieplejszej zimie jaką odnotowano we Włoszech od 1800 roku (z temperaturą o ponad 2 stopnie C wyższą od średniej wieloletniej), pojawiły się bardzo wczesne przymrozki "wiosenne". W rejonie Bolonii poważniej uszkodzone zostały morele, brzoskwinie oraz śliwy. Kolejny rejon Romagnie, z uszkodzeniami moreli, grusz i jabłoni, oraz brzoskwiń i moreli, które w tamtym rejonie zakończyły już kwitnienie. Szacowanie szkód na tym etapie jest jeszcze za wczesne, ale już dziś można powiedzieć że będą około kilku milionów euro. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że poza stratami w uprawach sadowniczych, bardzo ucierpiały pasieki z pszczołami. Alarmująca sytuacja dotyczy także pszczół, które poprzez ciepłą zimę szybciej niż zwykle opuściły ule i zostały narażone na ujemne temperatury który trwały przez ponad 10 godzin !
Maltempo: Coldiretti E-R, pesanti danni per calo temperature https://t.co/RQwTP7vjyn di @gazzettamodena
— Apple & Berry (@CifLuca) March 24, 2020
Confagricoltura odnotowuje znaczące szkody w Emilii Romagnej, w szczególności w rejonie Rawenny, ale także w Bolonii, Modenie, Ferrara, Piacenza (w obszarze owocowym Monticelli d'Ongina).
W Rawennie przymrozki uszkodziły śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny i kiwi.
Morele ucierpiał w szczególności w Ferrarze gdzie już po kilku godzinach można było stwierdzić 90% strat.
W Lombardii uszkodzone zostały wczesne białe winogrona i sady. W Apulii, w prowincjach Taranto i Bari, odnotowano uszkodzenia przede wszystkim w winnicach - około 50% produkcji, ale również w czereśniach.
Jak informuje Confagricoltura mroźna pogoda we Włoszech ma utrzymać się do piątku (27.03), co oznacza że wielkość szkód jeszcze się powiększy.
- źródło: confagricolturabari.it
Najnowsze komentarze