W ostatnich latach w Polsce jest większe niż wcześniej zainteresowanie tą nową rośliną i powstają plantacje towarowe. Są one zakładane na bazie odmian kanadyjskich, rosyjskich i polskich.
Jak podaje radio.bialystok.pl największa w regionie plantacja jagody kamczackiej - ok. 30 ha - jest we wsi Szarek koło Ełku, której właścicielem jest Michał Szadkowski.
Tegoroczne zbiory nie należą do udanych z powodu wiosennych przymrozków - czytamy na radio.bialystok.pl
W gospodarstwie z młodych krzewów zbiera się po ok. pół kilograma owoców. Sam zbiór jest ręczny a w następnych latach gospodarze planują stosowanie kombajnów.
Jak mówi właściciel Gospodarstwa Rolnego Szarek Michał Szadkowski
Podjęliśmy duże ryzyko, bo tu w sumie nikt za dużo o tej roślinie nie wiedział. Posadziliśmy szereg różnych odmian i mamy już jakiś obraz, które odmiany warto uprawiać, które nie, które nadają się pod zbiór kombajnowy, które pod ręczny, na owoc deserowy czy na przemysł.
Jak informuje Barbara Niedźwiedzka Kierownik ds. Produkcji Roślinnej w Gospodarstwie Rolnym Szarek
Jeśli chodzi o zbiory jagody kamczackiej to nie jesteśmy do końca zadowoleni, dlatego że okres zapylania odbywał się w bardzo niskich temperaturach – poniżej 8 stopni C. Mimo że mieliśmy bardzo dużo trzmieli to zapylenie było dość niskie. Aczkolwiek rożnie to wyszło na różnych odmianach, widać różnice w plonowaniu. Najlepiej plonowała odmiana Honeybee i Vostorg.
Jak informuje właściciel owoce z tego gospodarstwa są eksportowane do Anglii, Kanady lub Japonii.
- źródło: radio.bialystok.pl
Najnowsze komentarze