Na temat zmian w płatnościach bezpośrednich i wprowadzeniu ekoschematów pisaliśmy już niejednokrotnie. Znamy już stawki poszczególnych płatności stąd jak pisaliście w komentarzach pod informacją Zmiany w dopłatach - które Ekoschematy można łączyć? coraz więcej sadowników decyduje się na Integrowaną Produkcje (IP).
Powód oczywiście stawki płatności. Dla przypomnienia w 2023 roku stawka płatności podstawowej w Polsce ma wynieść około 116 EUR/ha (dokładnie 115,83 EUR/ha). Jednocześnie wprowadzone są ekoschematy czyli nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad podstawowe wymogi określone w warunkowości.
Jeśli producent owoców zdecyduje się na prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin szacowana stawka płatności podstawowej wynosi ok. 292,13 EUR/ha.
- Ekoschemat polega na wspieraniu produkcji roślinnej prowadzonej zgodnie z metodykami Integrowanej Produkcji.
- Dodatkowo rolnik musi zachować, w danym roku kalendarzowym, wszystkie posiadane w gospodarstwie trwałe użytki zielone.
- Płatność zostanie przyznana do powierzchni upraw, z których pochodzą produkty roślinne uprawiane zgodne z metodykami integrowanej produkcji roślin oraz do powierzchni trwałych użytków zielonych odpowiadającej powierzchni tych upraw.
Stawka w systemie Integrowanej Produkcji Roślin jest większa niż w przypadku ekoschemtu 'Biologiczna ochrona upraw' która szacowana jest na około 89,89 EUR/ha.
W przypadku sadowników ekoschematy 'Integrowana produkcja roślin' oraz 'Biologiczna ochrona upraw' jest możliwa do wdrożenia. Jednak nie można łączyć ekoschematów które realizują ten sam cel na danej działce rolnej. Ma to zapobiegać tzw. podwójnego dofinansowania.
Dlatego w ostatnim czasie tak duże ponowne zainteresowanie Integrowaną Produkcją Roślin.
Producent rolny, który jest zainteresowany prowadzeniem upraw w systemie Integrowanej Produkcji Roślin musi corocznie zgłosić ten fakt podmiotowi certyfikującemu. Takie zgłoszenie powinno być wykonane nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin a w przypadku roślin wieloletnich do dnia 1 marca każdego roku.
Najnowsze komentarze