Powoli rozpędza się wegetacja. Choć wiosenna aura jest zmienna, a noce wciąż bywają zimne, to kolejny sezon już się rozpoczął. Tradycyjnym wyzwaniem o tej porze roku jest zaopatrzenie roślin w fosfor. Istnieją jednak przeszkody uniemożliwiające przyswajanie fosforu, nawet jeśli gleba jest w niego zasobna. Po pierwsze, wpływ na ten proces może mieć niska temperatura gleby ograniczająca pobieranie przez system korzeniowy roślin, a po drugie forma, w jakiej ten składnik odżywczy znajduje się w glebie. Nie w każdej bowiem formie rośliny pobierają go równie intensywnie, a niektóre formy fosforu w glebie są całkowicie niedostępne dla roślin. Czy można coś na to zaradzić?
Czy rośliny potrzebują fosforu?
Bezdyskusyjnie! Fosfor w glebie jest jednym z najważniejszych makroelementów, absolutnie niezbędnym dla poprawnego rozwoju uprawianych roślin, nawet jeżeli jego znaczenie nie jest tak doceniane jak np. azotu. Bez odpowiedniego odżywienia roślin fosforem nie można liczyć na zadowalający plon. Element ten jest potrzebny przez cały okres wegetacji, choć bywają okresy gdy jego pobieranie bywa utrudnione. Typową przyczyną może być zbyt niska temperatura gleby, zwykle poniżej 12°C. Może jednak chodzić także o odpowiednią formę fosforu w glebie.
Pożądany stan polegający na wzroście zawartości ortofosforanów w glebie wywołuje kilka pozytywnych efektów. Chodzi m.in. o wsparcie ukorzeniania roślin w glebie, a tym samym zwiększenie pobierania wody i azotu azotanowego. Dobry, dynamiczny start wegetacji roślin na początku sezonu zwiększa ich potencjał do formowania elementów struktury plonu. Co nie mniej ważne, jednocześnie zmniejsza podatność na stres. Zmiany klimatyczne, których doświadczamy, sprawiają niestety, że warunki stresowe występują coraz częściej.
Pomocne bakterie fosforowe
Fosfor w glebie występuje w dwóch zasadniczych formach, tj. organicznej i mineralnej. Co ciekawe, najczęściej udział obu postaci w glebie mineralnej kształtuje się na zbliżonym poziomie.
Formy organiczne to szeroka gama związków, które są rozkładane przez liczne bakterie i grzyby heterotroficzne na drodze enzymatycznej do form mineralnych. Efektywność rozkładu zależy od warunków środowiska glebowego, wilgotności, temperatury, odczynu pH gleby, czynników biologicznych – ilości i różnorodności mikroorganizmów – a także i ich aktywności oraz dostępności materii organicznej bogatej w fosfor. Efektem pożądanej aktywności mikroorganizmów jest m.in. uwolniony ortofosforan – forma fosforu dobrze przyswajalna dla roślin.
Druga grupa procesów wpływających na podniesienie poziomu ortofosforanów w glebie wiąże się z rozpuszczaniem nierozpuszczalnych soli fosforanowych. Chodzi tu przede wszystkim o sole wapniowe i magnezowe. Ich zawartość w glebie nierzadko bywa bardzo wysoka, więc i ilość fosforu niedostępnego dla uprawnych roślin także jest duża. Okazuje się, że właśnie te związki fosforu mogą być przekształcone przez niektóre bakterie w ortofosforany.
Jak działa Bakto ProFOS?
Doświadczenie ścisłe, które przeprowadzono w 2022 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, wykazało, że aplikacja Bakto ProFOS przełożyła się na wzrost zawartości przyswajalnego fosforu aż o 4,42 P2O5 mg/100 g gleby!
W przeliczeniu na powierzchnię 1 hektara warstwy ornej to aż 132 kg dodatkowego fosforu w glebie, który rośliny mogą wykorzystać. Ale na tym nie koniec dobrych wiadomości! W analizowanych próbkach, a było ich prawie 400, zwiększały się także poziomy dostępności innych kluczowych pierwiastków, wzbogacając warstwę orną o 106 kg potasu i 9 kg azotu azotanowego na każdym hektarze!
Bakto ProFOS to idealne narzędzie pozwalające na pełne wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w glebie. Bardzo często jest ona bogata w składniki odżywcze, które pozostają niedostępne dla roślin. Aplikacja Bakto ProFOS uwalnia je, przekładając się na wypracowanie znacznych oszczędności finansowych, wynikających z ograniczenia zużycia nawozów mineralnych.
Jak stosować Bakto ProFOS?
Bakto ProFOS jest ekonomiczny w użyciu – 1 l rozcieńczony w 150–200 l wody starcza na opryskanie 1 ha. Jest kompatybilny z wieloma innymi środkami – można stosować go łącznie z innymi produktami zawierającymi bakterie z rodzaju Bacillus, produktem BlueN®, kwasami humusowymi, nawozami nalistnymi oraz azotowymi, a także ze środkami ochrony roślin.
Produktu nie należy stosować podczas silnego promieniowania słonecznego – UV > 7. Korzystniej jest wykonać zabieg wieczorem, rano lub w pochmurny dzień. Ważne jest także, aby aplikacji Bakto ProFOS nie wykonywać bezpośrednio po wapnowaniu kwatery. Jeżeli regulację odczynu pH gleby w sadzie lub na plantacjach jagodowych przeprowadzono jesienią, optymalny termin na aplikację produktu bakteryjnego z oferty Chemirol, wyróżnionego główną nagrodą na TSW 2024, przypada na wiosnę kolejnego roku.
Artykuł sponsorowany
Najnowsze komentarze