Najnowsze informacje sadownicze, dotyczące rynku jabłek i innych owoców, oraz rozwiązania w uprawie drzew i krzewów owocowych u naszych sąsiadów. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, dotyczące rynku jabłek i innych owoców, oraz rozwiązania w uprawie drzew i krzewów owocowych u naszych sąsiadów. Zapraszamy !
W niedzielę (12.05) północne Włochy nawiedziły burze gradowe i ulewne deszcze, które w regionie Emilia-Romania spowodowały wezbranie rzek i liczne powodzie. Lokalnie spadło ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy.
Grad, wiatr i gwałtowne opady deszczu zdewastowały i podtopiły dziesiątki hektarów upraw producentom owoców i warzyw we Włoszech (w okolicach Vercelli, Novara aż do Milanu) Najbardziej ucierpiały uprawy czereśni, brzoskwiń oraz winnice. Sa rejony gdzie straty liczone są już na około 70%. Poza uprawami ucierpiały również budynki gospodarcze co stanowi kolejny cios dla...
Jak wynika z najnowszych informacji nie tylko Francuzom zagrażają polskie jabłka. Czeska branża podsumowała 15 lat w UE. Przy okazji dostało się, a jakże, polskim jabłkom – informuje „Puls Biznesu”. Podsumowując 15-letnią obecność w UE, Czesi stwierdzili, iż przegrywają z polskimi sadownikami.
Jak czytamy na fsvps.ru w ostatnich tygodniach w Rosji zniszczono wiele ton jabłek. Rosyjskie służby przeprowadzają bardzo wiele kontroli zarówno jabłek aktualnie dostarczanych do Rosji jak i tych znajdujących się już w sprzedaży na rynku rosyjskim.
Nie tylko polscy sadownicy zmagają się z niesprzyjającą pogodą. W wielu europejskich krajach pogoda daje się we znaki sadownikom. Mróz, śnieg, a w niektórych krajach i burze i grad – spędzają sen z oczu europejskim sadownikom.
Jednym z największych portugalskich podmiotów handlujących niewymiarowymi owocami i warzywami jest lizbońska spółdzielnia Fruta Feia (port. brzydki owoc), która regularnie skupuje takie produkty od rodzimych rolników.
Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 kwietnia 2019 roku wynosiły niecałe *2,3 mln ton (w kwietniu 2019 roku było to niecałe 1,2 mln ton).
Jak informuje reussir.fr francuscy sadownicy mają duże trudności z eksportem jak i z wprowadzaniem na krajowy rynek swoich jabłek, a wszystkiemu winne są polskie jabłka. Problem ten dotyczy jabłek drugiej kategorii.
Jak poinformował dziś – 24 kwietnia Rosselkhoznadzor w ubiegłym tygodniu na składowiskach Smoleńska zniszczono 16 partii różnych owoców (jabłka, gruszki, truskawki) i warzyw o łącznej wadze 167 ton.
Funkcjonariusze rosyjskiej służby celnej w ubiegłym tygodniu w obwodzie smoleńskim zatrzymali dziewięć ciężarówek przewożących jabłka nieznanego pochodzenia o wadze ponad 148 ton.
Rosyjska agencja Rossielchoznadzor wprowadza zakaz importu jabłek i gruszek z Białorusi od 12 kwietnia 2019 r. W rejonie Pskow zniszczył kolejną partię jabłek nieznanego pochodzenia – czytamy na fsvps.ru
Gdy jedni rolnicy palą opony i rozrzucają po ulicy jabłka, protestując przeciwko „antynarodowej polityce rolnej Warszawy”, inni spokojnie współpracują z Rosją, zakładając wspólne przedsiębiorstwa. Jak informuje Sputnik jednym z takich projektów w obwodzie kaliningradzkim jest sad jabłoniowy powstały w odległości 30 km od polskiej granicy, obok wsi Zarecznoje, w rejonie...
Jak czytamy na east-fruit.com żyzne gleby i umiarkowany klimat umożliwiają pełne zaopatrzenie kraju w jego własne owoce. Jednak odnotowuje się szereg problemów utrudniających rozwój ogrodnictwa/sadownictwa w Rosji.
Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 marca 2019 roku wynosiły niecałe *3,1 mln ton (w marcu 2019 roku było to niecałe 1,8 mln ton). W ciągu miesiąca zapasy jabłek w UE zmniejszyły o ponad 726 tys. ton - zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 lutego 2019 roku wynosiły ponad *3,8 mln ton.
Jak informuje east-fruit.com Ukraina pod względem wzrostu eksportu borówek obecnie zajmuje trzecie miejsce na świecie, ustępując jedynie Peru i Portugalii. Zostało to ogłoszone dzisiaj (26.03) przez przedstawiciela holenderskiego Rabobank - Cindy van Rijswick podczas przemówienia na Global Berry Congress w Rotterdamie, Holandia. Kongres został zorganizowany przez Fruitnet, który...
Coraz ciężej będzie promować spożywanie owoców w stanie świeżym. Coraz więcej czytamy publikacji na temat zanieczyszczeń oraz zawartości szkodliwych pestycydów w owocach. Media społecznościowe takie tematy podchwytują od razu, a czytelnik nie zawsze zapamięta że ranking dotyczyć mógł owoców produkowanych w innym kraju czy nawet na innym kontynencie.
Poziom produkcji, rynek jabłek z potencjałem produkcji osiągnął punkt „nadpodaży” o potencjalnej zdolności produkcyjnej ponad 13,5 mln T, podczas gdy równowaga rynkowa wynosi około 11,5 mln T. Ta sytuacja jest wynikiem zwiększonej wydajności i nowych nasadzeń.
Europosłowie chcą położyć kres nieuczciwym praktykom handlowym w ramach łańcucha dostaw żywności, które są dużym ciężarem dla utrzymania rolników w UE oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Nowe przepisy będą obejmować produkty rolne i spożywcze i zapewnią wspólne normy ochrony przed nieuczciwymi praktykami w całej UE.
Jak podaje unian.ua Kanada jest zainteresowana importem ukraińskich produktów spożywczych, w szczególności jabłek. Zostało to ogłoszone przez służby prasowe Państwowej Służby ds. Bezpieczeństwa Żywności i Praw Konsumentów po spotkaniu szefa departamentu Vladimira Lapi z regionalnym przedstawicielem Kanadyjskiej Agencji Kontroli Żywności.
Jak informuje aiz.info Władimir Putin potwierdził gotowość swojego kraju do zakończenia embarga na żywność, które obowiązuje od 2014 roku, gdyby Unia Europejska zniosła sankcje nałożone za politykę Moskwy wobec Ukrainy.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze