Najnowsze informacje sadownicze, dotyczące rynku jabłek i innych owoców, oraz rozwiązania w uprawie drzew i krzewów owocowych u naszych sąsiadów. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, dotyczące rynku jabłek i innych owoców, oraz rozwiązania w uprawie drzew i krzewów owocowych u naszych sąsiadów. Zapraszamy !
Huraganu Dorian wyrządził wiele szkód w sadach jabłoniowych w Nowej Szkocji. Trwa szacowanie strat. Dużo jabłek w sadach zostało zrzuconych z drzew. Największe szkody w sadach jabłoniowych odnotowano w regionie Annapolis Valley. To jeden z regionów sadowniczych.
Komisji Europejskiej 5 września zaktualizowała listę krajów, których deklaracje dotyczące braku wykrycia szkodliwych organizmów kwarantannowych zostały przyjęte przez KE. Na liście tej znalazła się m.in. Ukraina, co oznacza, że ukraińscy eksporterzy owoców i warzyw mogą wznowić eksport swoich produktów do krajów UE.
Jak informuje minagro.gov.ua aktualnie Państwowa Służba ds. Bezpieczeństwa Żywności i Praw Konsumenta Ukrainy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską w sprawie rozwiązania problemu i uznania Ukrainy za kraj wolny od określonych w dyrektywie organizmów kwarantannowy i wznowienia eksportu owoców i warzyw. Nie podjęto jeszcze żadnej decyzji. Jednak trwające konsultacje z...
Jak informuje east-fruit.com 1 września 2019 roku w życie weszła dyrektywa EU 2019/523 przyjęta 21 marca br. Dyrektywa nakazuje państwom członkowskim Unii Europejskiej zwiększenie kontroli fitosanitarnej owoców i warzyw sprowadzanych z państw trzecich.
W Polsce zbiory wiśni w 2019 roku szacuje się na 150 tys. ton, a czereśni na 45 tys. ton (w sumie 195 tys. ton - spadek o 25 procent). W Hiszpanii zbiory czereśni i wiśni w sumie wyniosą 100 tys. ton (w porównaniu do 2018 roku spadek o 15%), w Grecji 85 tys. ton (-5,9%), na Węgrzech 74 tys. ton, w Niemczech ok. 62 tys. ton (+3,4%) a we Włoszech 58 tys. ton (-50%).
W Niemczech oprócz śliwek niemieckich na rynku pojawia się duża liczba polskich śliwek – informuje freshplaza.com Chociaż na rynku jest dużo niemieckich śliwek, polskie są dość atrakcyjne cenowo. Cena polskich owoców jest o 20 procent niższa niż niemieckich. Ponadto utrzymujemy długoterminowe relacje z naszymi certyfikowanymi dostawcami w Polsce - mówi Michael Stahlberg,...
W lipcu fala upałów zniszczyła (spaliła) jabłka i gruszki w belgijskich sadach. Jak informuje nfofruit.nl belgijscy sadownicy nie mogą liczyć na rekompensatę z krajowego funduszu ds. klęsk żywiołowych, fundusz ten nie pokrywa szkód spowodowanych przez oparzenia słoneczne.
Analitycy EastFruit zauważają, że pomimo faktu, że prognoza spadku produkcji jabłek nie zaskoczyła uczestników rynku po rekordowych zbiorach w 2018 r., to przekroczyła wszelkie wstępne szacunki i oczekiwania. Główny wpływ na prognozę miały oszacowania perspektyw uprawy jabłek w Polsce, które są zawsze bardzo przybliżone.
Jak wynika z danych przekazanych przez WAPA (World Apple and Pear Association) w bieżącym, 2019 roku zbiory jabłek w USA wyniosą ok. 5,3 mln ton. W ubiegłym roku (2018) zebrano o 9 % jabłek mniej – 4,9 mln ton jabłek.
Od 7 do 9 sierpnia br. w Belgii odbywa się kongres Prognosfruit organizowany przez WAPA. Jak co roku podczas tego wydarzenia zaprezentowano najnowsze szacunki zbiorów jabłek w Europie. Według szacunków WAPA w tym roku zbiory jabłek w Europie wyniosą nieco ponad 10,5 mln ton – czyli 20% mniej w porównaniu do 2018 roku.
Jak wynika na najnowszych danych w Niemczech zebrano w tym roku ponad 47 tys. ton czereśni i ponad 14 tys. ton wiśni. W 2018 roku czereśni zebrano ok. 44 tys. ton, a wiśni ok. 15 tys. ton. Łącznie Niemcy zebrali ok. 62 tys. ton czereśni i wiśni – to o 3,4% więcej, niż w roku ubiegłym i o 30% więcej w porównaniu do średniej z lat 2009-2018.
Wczoraj (6.08) około godziny 14:00 przez miasto Bolzano przeszły gwałtowne burze, którym towarzyszyły ulewne deszcze, wichury i niszczycielski grad. Wiele sadów i winnic zostało zniszczonych.
Importerzy jabłek z Indii, Malezji, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Szwecji i innych krajów UE, którzy po raz pierwszy próbowali współpracować z naszym jabłkiem w ubiegłym sezonie, twierdzą, że pod względem parametrów jakości ukraińskie jabłko może być na równi z jabłkiem z USA, w bardzo konkurencyjnej cenie. Jednocześnie cena...
W ciągu ostatnich 5 lat Rosja zmniejszyła import żywności o 31,2% - z 43,3 mld USD w 2013 r. do 29,8 mld USD w 2018 r. Rosyjskim rolnikom i sadownikom udało się zapewnić niezbędną wielkość produkcji zarówno w celu zaspokojenia potrzeb krajowych, jak i aktywnego rozwoju eksportu.
We Włoszech początek sierpnia przyniósł niszczycielski grad i wichury. Największe szkody odnotowano w Lombardii, Veneto i Emilii-Romanii. Podmuchy wiatru w niektórych regionach przekraczały sto kilometrów na godzinę.
Jak czytamy na fsvps.ru Rosja została zmuszona do zawieszenia importu owoców ziarnkowych i pestkowych z Chin. Powodem wprowadzenia zakazu jest wykrycie organizmów kwarantannowych w dostarczanych z Chin owocach. Zakaz wejdzie w życie 10 sierpnia i będzie miał zastosowanie m.in. do jabłek, gruszek, śliwek, nektaryn, moreli, brzoskwiń, czereśni czy pigw.
Jak wynika z danych udostępnionych przez WAPA zapasy jabłek w Unii Europejskiej na dzień 1 lipca 2019 roku wynosiły nieco ponad *530 tys. ton (w czerwcu 2018 roku było to ponad 152 tys. ton). W ciągu miesiąca zapasy jabłek w UE zmniejszyły o ponad 451 tys. ton
Sadownicy z Polesine są załamani i bezradni wobec zniszczeń jakich dokonał azjatycki owad Halyomorpha halys (znany również jako Cimice asiatica) w sadach jabłoniowych, kiwi, brzoskwiń i nektaryn. Straty szacowane są prawie na 100 milionów euro. Straty owoców w niektórych sadach / plantacjach sięgają nawet 100 %.
Jak informuje belsat.eu Białoruś zapowiedziała, że jest gotowa wysłać w tym roku do Rosji 200 tys. ton jabłek, czyli dwa razy więcej niż w rekordowym dla białoruskich eksporterów roku ubiegłym. Rosjanie podejrzewają jednak, że owoce deklarowane jako białoruskie, wcale nie pochodzą z Białorusi.
Jak czytamy na finance.tut.by polskie jabłka w białoruskich sklepach są dużo tańsze od tych z białoruskich sadów. Władze w Mińsku tłumaczą, iż białoruskie jabłka są droższe od tych importowanych z polski, ponieważ są one świeże i wysokiej jakości.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze