Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Prezentujemy uchwałę Rady Powiatu Grójeckiego z dnia 18 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi które spowodowały niemożność zawarcia przez rolników ubezpieczenia obowiązkowego upraw rolnych w pakiecie „jesień” lub wiosna”
W celu ułatwienia ewentualnych prac komisji do szacowania strat w ministerstwie został opracowany jednolity, uproszczony, interaktywny wzór wniosku, który znajduje się na stronie MRiRW
Przymrozki, które wystąpiły w ostatnich dniach mogą spowodować spore straty w uprawach i sandomierskich sadach. Najbardziej podczas ostatnich przymrozków ucierpiały czereśnie, które były w pełnym stanie kwitnienia. W niektórych sadach straty mogą być do 80 proc.
Wartości temperatur jakie zanotowały stacje meteo serwisu agropogoda.pl na wysokości 2 metrów dzisiejszej nocy i o poranku oraz RELACJE sadowników...
Resort pracy rozważa wprowadzenie nowego rodzaju umowy, która dotyczyłaby krótkotrwałego zatrudnienia np. przy zbiorze owoców i warzyw. Taki kontrakt nie byłby zleceniem lub umową o świadczenie usług, a więc nie obejmowałaby go minimalna, 13-złotowa stawka godzinowa.
Zdaniem samorządu rolniczego takie podejście nie może mieć zastosowania do sezonowej pracy w rolnictwie, ze względu na specyficzny charakter wykonywanej pracy. Jest to praca sezonowa – krótkotrwała- na czas zbioru konkretnych owoców i zazwyczaj rozliczana za ilość zebranych owoców, tzw. praca na akord, która często wyniesie powyżej 13 zł brutto za 1 godzinę.
Punkt liczenia zależy od punktu widzenia. Z różnych stron pojawiają się różne szacunki więc pytanie „Ile jabłek jeszcze jest w naszych magazynach ?” wciąż pozostaje bez odpowiedzi podaje Agrobiznes 29 marca br. („Liczenie zapasów”). Średnia jaką by można było przyjąć wynosi ok. 1 mln ton.
Tym samym pozwoli to na zwiększenia puli środków ochrony roślin dostępnych do stosowania w tych uprawach. Przełoży się to również na możliwość zapewnienia minimalnego poziomu ochrony nowych upraw zakwalifikowanych jako uprawy małoobszarowe.
Według wyliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w rolnictwie indywidualnym potrzebnych jest rocznie od 450 do 500 tysięcy pracowników sezonowych. Obecnie ich zatrudnianiu sprzyjają przepisy prawa, które jednak Bruksela, w trosce o bezpieczeństwo unijnych obywateli, chce zaostrzyć.
Patriotyzm gospodarczy to modne hasło, które od niedawna króluje w Polsce. W jego myśl powinno się wspierać rodzimy przemysł gospodarczy. Idąc za ciosem, poseł pyta w interpelacji, dlaczego na pokładach PKP Intercity w ramach poczęstunku nie są rozdawane polskie soki.
Na obcych papierach (...), na wariackich papierach (...), fortel (...), nie pytaj, nie opowiadaj (...), i wiele jeszcze innych określeń od wczoraj pojawia się w mediach jako informacja o eksporcie naszych jabłek do Rosji.
Zła sytuacja na rynku jest odczuwana nie tylko przez mniejszych producentów jabłek, ale i tych silniejszych.Ceny zniechęcają sadowników do produkcji jabłek. Jeśli nie wzrośnie unijna pomoc na wycofywanie owoców z rynku, to niektórzy wytną jabłonie.
Od kilku lat w Unii Europejskiej trwa dyskusja na temat niskich cen uzyskiwanych przez rolników. Dane pokazują, że pomimo wygrywania międzynarodowej konkurencji przez żywność wytwarzaną w UE, co wyraźnie widać w statystykach eksportowych, to udział w tym samych producentów jest niewysoki
Sadownicy mają coraz większe kłopoty ze znalezieniem ludzi do pracy choćby w danym powiecie poziom bezrobocia bił krajowe rekordy. Do niedawna sytuację ratowali Ukraińcy, ale tych ostatnio na wsiach jakby mniej.
Dużo się pisze od kilkunastu miesięcy na temat embarga. Temat omawiany jest już kilkanaście, a nawet kilkaset razy z każdej strony politycznej, ekonomicznej jak i odmianowej. Czy jest to problem, a może impuls dla naszego sadownictwa aby jeszcze bardziej zmienić i poprawić jakość produkowanych owoców dowiem się za kilkanaście miesięcy po kolejnych zbiorach.
Od 11 lutego 2017 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 67) wprowadzającej zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, będą mogły być nakładane kary pieniężne za...
Jak mówił Bogucki, komisje powołane przez wojewodów w przypadku oceny stanu drzew owocowych, będą dwukrotnie oszacowywały szkody spowodowane przez ujemne skutki przezimowania (straty zimowe), przymrozki wiosenne, powódź lub grad.
10-hektarowe sady Tadeusza Gracy, gdzie oprócz 10 odmian słynnych szydłowskich śliwek, rosną też morele i czereśnie oraz prawie 7-hektarowa, certyfikowana uprawa borówki amerykańskiej Agnieszki Molskiej, którą znają nawet w Niemczech i Holandii – te wzorowe, szydłowskie gospodarstwa odwiedził marszałek Adam Jarubas w towarzystwie starosty staszowskiego Michała Skotnickiego....
Utworzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który ma przejąć zadania Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) oraz część kompetencji Agencji Rynku Rolnego (ARR), zakładają projekty ustaw przygotowane przez resort rolnictwa. W efekcie ANR i ARR znikną, pozostanie ARiMR oraz KOWR.
Zbiory jabłek zostały oszacowane na około 3,6 mln ton tj. o 14% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcję gruszek ocenia się na ponad 80 tys. t, natomiast zbiory śliwek na ok. 110 tys. t. Zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na ok. 195 tys. t, pomimo pozostawienia na drzewach znacznej ilości owoców.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze