Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Straty spowodowane niskimi temperaturami są zróżnicowane w zależności od położenia plantacji, wieku i składu odmianowego oraz faz rozwojowych w jakich znajdowały się rośliny. Sadownicy mieli problemy z wykonaniem terminowych zabiegów środkami ochrony roślin.
Dopłaty w wysokości dwóch tysięcy złotych do hektara upraw, walka o odszkodowania dla rolników z Brukseli oraz odblokowanie rosyjskiego embarga – to trzy postulaty, które rząd PiS powinien spełnić, by pomóc poszkodowanym przez przymrozki sadownikom.
Czarna seria zaczęła się już właściwie zimą – bardzo niskie temperatury (sięgające w niektórych lokalizacjach nawet do -30 stopni Celsjusza), jakie wystąpiły na początku stycznia, uszkodziły wiele pąków. Potem było już tylko gorzej…
Jak informuje jablonka.info do dziś nie wiadomo, na jakich zasadach rolnicy i sadownicy mieliby zatrudniać Ukraińców. Czy będzie można nadal zatrudniać na umowę o dzieło? To najczęściej zadawane pytania w powiecie grójeckim. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najczęściej do prac sezonowych w rolnictwie czy sadownictwie zatrudniani są obywatele Ukrainy.
Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy dla producentów rolnych w tym sadowników poszkodowanych w wyniku przymrozków wiosennych zostanie podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje powołane przez wojewodów. Natomiast bezpośrednio po oszacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych ich właściciele mogą ubiegać sit o pomoc określoną w obowiązujących przepisach tj...
Sadzonki, środki ochrony roślin i maszyny padają łupem złodziei. Szczególnie wiosną sadownicy z okolic Grójca borykają się z problemem kradzieży. Policja i sadownicy radzą jak się przed nimi uchronić. Wraz z wiosną nasilają się kradzieże nowo nasadzonych roślin, zdarza się, że tak znikają całe plantacje.
Naukowcy i eksperci podkreślają, że na razie nie można jednoznacznie ocenić skali zniszczeń. Część osób związanych z branżą sadowniczą twierdzi, że straty są ogromne, ale przecież wystarczy 5 proc. kwiatów, by drzewo dało przyzwoity plon. Zasadnicze pytanie więc brzmi: czy wymarzło wszystko i czy to, co zostało, będzie dobrze zapylone i da plon? Jest za wcześnie, by...
Na podstawie danych przekazanych przez wojewodów w 295 gminach na terenie kraju działają lub działały komisje ds. szacowania strat w rolnictwie. Z protokołów wynika, że 5718 gospodarstw rolnych poniosło straty w uprawach. Niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotkniętych zostało około 16 tysięcy hektarów
Sytuacja w sadach jest nadal niepewna. Jak mówi Krzysztof Janiszewski (sadownik ze Słomkowa Suchego w Gminie Wróblew) – Nawet jeżeli jakieś owoce zostaną na drzewie to w późniejszej wegetacji mogą opaść albo być w takim stanie (ordzawione, zniekształcone), że nie będą nadawały się do sprzedaży
Jedynie 14 komisji zakończyło już swoje prace. Z ich protokołów wynika, że 3582 gospodarstw rolnych poniosło straty w uprawach. Niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dotkniętych zostało około 13 tysięcy hektarów, w tym ponad 1421 ha wynosi powierzchnia działek, na których szkody przekroczyły 70% i 8400 m2 powierzchni szklarni i tuneli foliowych, gdzie powstały szkody na...
Prognozy pogody niestety się sprawdziły ! Jak wynika z danych przekazanych przez nasze stacje meteo dzisiejszej (09/10.05) nocy i o poranku odnotowano znaczny spadek temperatur poniżej zera.
Dzisiejszy poranek przyniósł największe majowe przymrozki w ostatnich latach. Temperatura spadła przy gruncie nawet do minus 7 stopni. Straty są bardzo poważne. Niektóre owoce wymroziło w 90 procentach.
Sadownicy szacują straty po przymrozkach. Na pierwszy rzut oka w sadach wygląda to różnie. Są regiony, gdzie wymarzło sporo, ale nie wszędzie. O tym, ile owoców uda się wyprodukować okaże się w drugiej połowie maja, kiedy w sady ruszą komisje do szacowania strat.
Ze znalezieniem pracowników sezonowych, łatwo ostatnio nie było. Teraz może być trudniej, chociaż obowiązuje minimalna stawka - 13 zł za godzinę pracy. Bez pracowników na pewno bym sobie nie poradziła, bo pracy w sadzie jest sporo - mówi Aleksandra Szulc, właścicielka sadów w Szczutkach (gm. Sicienko), w których rosną głównie drzewa czereśniowe.
Jak informuje GUS rośliny sadownicze przezimowały na ogół bardzo dobrze - po zimie 2016/2017 w sadach nie odnotowano praktycznie żadnych strat. Silne mrozy występujące w styczniu, przy niewielkiej okrywie śnieżnej, spowodowały natomiast w niektórych rejonach kraju uszkodzenia na plantacjach truskawek, a straty te dotyczyły szczególnie młodych nasadzeń z 2016 r.
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, szef Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski oraz posłowie PiS Marek Suski i Dariusz Bąk spotkali się wczoraj z sadownikami. Sadownicy mieli wiele pytań zwłaszcza do szefa resortu rolnictwa.
UWAGA SADOWNICY: w związku z wystąpieniem przymrozków wiosennych na terenie kilkunastu gmin, istnieje już możliwość składania wniosków o szacowanie szkód. Szczegóły znajdą Państwo na stronach internetowych swoich gmin.
Pod przewodnictwem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego odbyło się dziś II posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie (GZ ds. NZA).
W 2016 roku umowy ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych od ryzyka przymrozków wiosennych wykupiło 0,35 % producentów owoców, co stanowiło ok 1,6 % wszystkich umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka przymrozków wiosennych zawartych w 2016 r.
Kwatera o powierzchni 1 ha. Gatunek: czereśnia. Odmiany: Burlat, Kordia, Vanda, Staccato. Wiek drzew: 6-12 lat. Faza fenologiczna: początek i pełnia kwitnienia w zależności od odmiany. Rejon: okolice Poznania.
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze