Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Najnowsze informacje sadownicze, aktualności z kraju, wydarzenia, ciekawostki związane z uprawą owoców, osoby związane z branżą oraz sami sadownicy z wywiadach, relacjach, ocenach. Zapraszamy !
Dnia 01.04.2025 r. inspektorzy Oddziału w Krośnie Odrzańskim (WIORiN Gorzów Wlkp.) przeprowadzili eksport materiału rozmnożeniowego truskawek odm. Senga Sengana kat. CAC (A i A+) typu frigo na Ukrainę.
Robimy, co możemy, by ratować plantacje - mówi Michał Michaluk ze Związku Sadowników RP Oddział w Lipnie. Jak informuje rdc.pl sadownicy z niepokojem obserwują termometry i prognozy pogody - nocne spadki temperatur mogą poważnie zagrozić ich tegorocznym plonom. Alerty przed przymrozkami obowiązują na Mazowszu do czwartkowego poranka.
Przymrozki, które nawiedziły Polskę, już dały się we znaki sadownikom i plantatorom. W czereśniach widać drobne uszkodzenia, ale na szacowanie strat jest za wcześnie. - Przykro się robi, gdy natura niszczy to, na co pracujemy cały rok - przyznaje Krzysztof Czarnecki, sadownik z woj. mazowieckiego.
Sadownicy z regionu sądeckiego z niepokojem śledzą prognozy pogody, które zapowiadają nagły spadek temperatury w nocy z soboty (5.04) na niedzielę (6.04). Po ostatnich ciepłych dniach taka sytuacja może mieć katastrofalne skutki dla upraw sadowniczych. W poprzednich latach wiele drzew przemarzło.
Przeprowadziłem w 2018 roku skuteczny sposób ochrony rynku jabłek w Polsce ratująca sadowników. Oświadczam, że Państwo Polskie, Skarb Państwa nie stracił nawet złotówki, ponieważ gwarancja dla firmy, która stabilizowała rynek jabłek była 100 mln,
Zakłady niestety odmawiają ubezpieczenia roślin sadowniczych, szczególnie upraw pestkowych. Dodatkowo rolnicy skarżą się, że jeśli dana firma ubezpieczeniowa musiała wypłacić odszkodowanie rolnikowi z tytułu np. przymrozków, to odmawia ona w kolejnym roku temu rolnikowi zawarcia polisy ubezpieczeniowej.
Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa spotkali się w Brukseli, aby omówić „Wizję rolnictwa i żywności” oraz przyszłość wspólnej polityki rybołówstwa w Europie. Spotkanie, któremu przewodniczył minister Czesław Siekierski, było trzecim pod przewodnictwem polskiej prezydencji w UE.
Zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień usłyszał w warszawskiej Prokuraturze Regionalnej toruński poseł Jan Krzysztof Ardanowskiego. Były minister rolnictwa i rozwoju wsi nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Chodzi m.in. o doprowadzenie do udzielenia wbrew przepisom gwarancji bankowych i kredytowych.
Średnia cena ziemi rolnej wynosi 71 151 złotych za hektar. Najwyższe ceny ziemi rolnej są w województwie wielkopolskim 95 393 złotych za hektar, następnie w województwie kujawsko-pomorskim 77 466 złotych za hektar oraz w województwie podlaskim 74 071 złotych za hektar.
Wielkopolska Izba Rolnicza wysłała pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza z prośbą o pilną interwencję w resorcie rolnictwa w sprawie włączenia do procesu szacowania szkód spowodowanych przez suszę tzw. gminnych komisji klęskowych.
Jak czytamy na strefaagro.pl bez siatek antygradowych albo podlewania nadkorowego uprawa owoców staje się zajęciem niebezpiecznym. Nasilające się ekstremalne zjawiska pogodowe sprawiły, że sadownicy częściowo ograniczają produkcję jabłek np. na rzecz borówki amerykańskiej. Truskawki i maliny coraz częściej trafiają do tuneli. Pogoda to niejedyny czynnik, który decyduje o...
Dodatkowe warunki przyznawania pomocy suszowej za rok 2024 sprawią, że część rolników może nie otrzymać wsparcia. Jakie warunki musi spełnić rolnik? Jak wyjaśnia wir.org.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniło zasady naboru wniosków o pomoc dla rodzin. Pierwotnie pomoc tę miały otrzymać gospodarstwa, w których w 2024 roku susza spowodowała straty powyżej 15 proc.
„Nic nie powinno się marnować” – to hasło tegorocznego hackathonu, czyli maratonu programowania. Organizatorzy wraz z sadownikami z Łukawy poszukują pomysłu na wykorzystanie uszkodzonych przez nawałnice jabłek. Zespoły z 9 krajów chcą w maksymalny sposób wykorzystać produkty sadownicze, by nie stały się zwykłym odpadem.
Okres wegetacyjny może być trudny, bo po zimie jest duży deficyt wody w glebie. Choć spodziewane są opady, to będą one krótkotrwałe. W kolejnych tygodniach należy oczekiwać wysokich temperatur, powyżej średniej wieloletniej - poinformował PAP agrometeorolog Michał Lewicki z IMGW.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS zatrzymali transport ponad 400 kg/litrów nielegalnych środków ochrony roślin Do zdarzenia doszło podczas kontroli samochodu ciężarowego w Tylawie. Rynkowa wartość towaru szacowana jest na blisko 114 tys. złotych.
Blisko 76000 złotych stracił mieszkaniec powiatu monieckiego, który chciał kupić nawozy. Pomimo przelania pieniędzy sprzedającemu, do dziś nie otrzymał zamówionego towaru, ani też zwrotu gotówki. Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozsądku podczas zakupów na odległość.
W związku z tym, wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika w II kwartale 2025 r., wynosi 78,00 zł miesięcznie (tutaj wymiar składek za pomocników na poszczególne miesiące).
KE prognozuje, że produkcja jabłek deserowych na rynek świeży w 2035 wyniesie 7,4 mln t (wobec 6,8 mln t w 2023), podczas gdy wolumen przeznaczony na przetwórstwo spadnie poniżej 4 mln t (z 4,5 mln t w 2023).
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie wyników dochodzenia epidemiologicznego dotyczącego potencjalnego źródła zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu A, które wystąpiły na terenie Niderlandów w związku z partią borówek wyeksportowanych z Polski
Jak informuje gorzow.tvp.pl na dworze wiosna, aż chce się żyć. Tyle, że trochę za wcześnie. A to dla sadowników bardzo poważny problem. Natura już budzi się do życia i znowu może się okazać, że kwietniowo-majowe przymrozki zniszczą część upraw. Rok temu rolnicy i sadownicy boleśnie odczuli brak zimy, wcześniejszą wegetację roślin i przede wszystkim kwietniowe...
Portal sadownictwo.com.pl powstał i działa jako niezależny serwis internetowy przeznaczony dla producentów owoców.
Data założenia: 10 czerwca 2001 r.
Pomysłodawca i twórca: Marcin Zachwieja
Portal sadownictwo.com.pl
e-mail: kontakt@sadownictwo.com.pl
Najnowsze komentarze