Jak informuje TV MAZOVIA zaniepokojeni anomaliami pogodowymi, 16 stycznia 2018 roku, odwiedziliśmy gospodarstwo sadownicze na północnym Mazowszu, żeby dowiedzieć się jak wygląda kondycja sadów.
Pogoda która nas zaskoczyła na przełomie grudnia i stycznia tego roku, czyli wysokie temperatury dobowe przekraczające nawet 10 stopni C stanowiły potencjalne zagrożenie dla drzew owocowych. Pogoda zmieniła się, temperatury spadły, co wpłynęło korzystnie na uspokojenie drzew i zatrzymanie ich w stanie spoczynku zimowego. Pąki są nadal zamknięte, nie nastąpił początek wegetacji ani nabrzmiewanie pąków charakterystycznych dla okresu wiosennego. Gdyby pogoda utrzymała się tak jak w grudniu, czyli wysokie temperatury dobowe, duże nasłonecznienie przy dużej wilgotności byłoby ryzyko być może rozpoczęcia wegetacji lub nabrzmiewania pąków, co prawdopodobnie w połączeniu ze spadkiem temperatury mogłoby się skończyć częściowymi uszkodzeniami podstawy pąka. Być może nie samego pąka kwiatowego, ale podstawy pąka szczególnie w odmianach wrażliwych na mróz tj.: Jonagoldy (…) – informuje Stanisław Mączewski, sadownik z Pęs.
- źródło: TV MAZOVIA
A czy w najbliższych dniach pogoda będzie nadal sprzyjać sadownikom ?
Niestety jak wynika z najnowszych prognoz nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temperatury (…).Początek tygodnia przyniesie nam szybkie ocieplenie, za sprawą którego spadły w ostatnim czasie śnieg ostatecznie się roztopi. Już w połowie tygodnia w najcieplejszych regionach termometry pokażą nawet 10 stopni. Później tak wysokie temperatury będą już niemal codziennością (…). [ czytaj wpis: Zamiast zimy będziemy mieć przedwiośnie – agropogoda.pl >>>]
Najnowsze komentarze