W najbliższą niedzielę (24.07.2016 r.) odbędą się V Letnie Pokazy Czereśniowe, które obejmują część wykładową i praktyczną. Pierwsza część odbędzie się w siedzibie GP IDEALSAD Sp. z o.o. w Kamieńszczyźnie 10 k. Rybna, a część praktyczna w gospodarstwie i sadzie czereśniowym Marzeny i Krzysztofa Rafalskich w Złotej k. Rybna. Wstęp na Pokazy wolny.
W części wykładowej przewidziano prezentację odmian czereśni wyhodowanych w Czechach oraz możliwości ich przechowywania, określenie kryteriów doboru opryskiwacza, omówienie zasad cięcia, nawadaniania, nawożenia oraz dokarmiania dolistnego czereśni. Praktyczne pokazy obejmą pakowanie czereśni w worki Xtend®, cięcie i prowadzenie drzew czereśniowych, identyfikację owadów odłowionych w pułapkach dla Drosophila suzukii, ocenę odżywienia czereśni z wykorzystaniem fluorymetrii oraz odstraszania ptaków.
Wykłady i pokazy praktyczne służą poszerzaniu wiedzy oraz ułatwieniu podjęcia decyzji o uprawie czereśni, na których owoce jest znaczne zapotrzebowanie na rynku. Gospodarstwo Państwa Rafalskich jest takie, jakich wiele w Polsce, są w nim produkowane jabłka, truskawki i czereśnie. Podejście Gospodarzy do produkcji i podejmowane działania oraz wdrożone rozwiązania są warte obejrzenia. Zachęcam zatem do wzięcia udziału w tym Czereśniowym Świecie.
Rozpoczęcie części wykładowej zaplanowano na godzinę 10:00. Natomiast praktycznej w gospodarstwie i sadzie o godzinie 15:00
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.pokazyczeresniowe.pl
Na tej stronie znajduje się także system rejestracji uczestników. Zachęcam do zarejestrowania się i wydrukowania potwierdzenia rejestracji, aby w dniu Pokazów móc odebrać pakiet niespodziankę.
Zapraszam w imieniu organizatorów
Anita Łukawska
Plantpress
„Czereśnia 2/2016”
Uprawa czereśni wzbudza u sadowników coraz większe zainteresowanie, z uwagi na konieczność poprawy rentowności gospodarstw. Wymaga ona jednak oprócz wiedzy, ogromnej cierpliwości z powodu późniejszego wchodzenia w okres owocowania niż jabłonie, terminowej ochrony chemicznej i wzmożonej przed ptakami. Podczas wyboru opryskiwacza dla czereśni należy brać pod uwagę m.in. wysokość na jaką podaje on ciecz użytkową. Wybór odmiany do uprawy nie jest łatwy, ponieważ owoce każdej z nich dojrzewają w innym terminie i mają odmienną barwę skórki. Ponadto wejście w owocowanie, coroczne plonowanie i wysokość plonów są warunkowane podkładką, sposobem cięcia, obecnością zapylaczy i owadów zapylających.
Aby ułatwić podjęcie decyzji dotyczących wyboru odmiany, podkładki, agrotechniki, ochrony przygotowaliśmy dla Państwa nowy numer „Czereśni”, który będzie dostępny dla wszystkich uczestników V Letnich Pokazów Czereśniowych. W „Czereśni 2/2016” znajdą Państwo:
Program hodowli czereśni i odmiany otrzymane w Badawczo-Hodowlanym Instytucie Sadownictwa w Holovousach - Dipl. Ing. Adéla Skřivanová
Przechowywanie czereśni w opakowaniach specjalnych - Dipl. Ing. Lubor Zelený, Dipl. Ing. Pavol Suran
Podkładki dla czereśni – trudny wybór - Dr inż. Magdalena Kapłan
Faza, lustracja, decyzja …=zysk - Katarzyna Kupczak
Przędziorki, szpeciele i mszyce w sadach czereśniowych - Dr Alicja Maciesiak
Jaki opryskiwacz dla czereśni - Prof. dr hab. Ryszard Hołownicki
Ocena odżywienia roślin w sezonie - Anita Łukawska
Nawożenie i dokarmianie dolistne czereśni po zbiorach - Marcin Oleszczak
Sortowanie czereśni deserowych - Anita Łukawska
Sposoby cięcia drzew czereśni karłowych i silnie rosnących po zbiorze owoców - Dr Halina Morgaś
Polecam Anita Łukawska
Redaktor naczelny
Najnowsze komentarze