Podczas sortowania, na niektórych partiach owoców widoczne są uszkodzenia mechaniczne takie jak odgniecenia lub obicia. Część z nich może być skutkiem niestarannego zbioru przez niewyszkolonych pracowników czy uszkodzeń w transporcie i niestety przy otwieraniu komór są one bardzo dobrze widoczne. Często też ich skutkiem mogą być gnicia, które dodatkowo potęgują starty w przechowywaniu.
Może być jednak tak, że obicia i odgniecenia pojawiają się dopiero po zakończeniu sortowania, – gdy owoce są pakowane do kartonów. I jest to widoczne nie tylko w przypadku sortownic mechanicznych, – ale także w przypadku nowoczesnych linii z wstępnym sortowaniem i wyładunkiem wodnym.
Jednym z problemów może być ustawienie wydajności sortownicy. Zbyt duża prędkość sortowania, „śrubowanie” wydajności - dość często skutkuje pojawianiem się obić.
My jednak chcielibyśmy zwrócić uwagę na inny ważny parametr – a mianowicie na temperaturę sortowanych owoców.
Okazuję się, że w przypadku sortowania zimnych owoców, np. wystawionych bezpośrednio z chłodni częściej pojawiają się właśnie odgniecenia czy obicia. Dotyczy to przede wszystkim takich odmian jak Golden, Mutsu, Pinova, Idared (na niewybarwionej części owoców). W przypadku tych odmian należałoby owoce wystawić z chłodni, co najmniej 24 godziny wcześniej tak by jabłka przynajmniej częściowo zbliżyły się temperatura do tej, która panuje na pakowni. W takim wypadku, gdy temperatura owoców np. Goldena wzrośnie o kilka stopni – ryzyko pojawianie się uszkodzeń mechanicznych spada. Namawiamy do obserwowania wyników sortowania tych właśnie odmian gdyż zbyt niska temperatura jabłek może być jedną z przyczyn większego procentu odrzucanych owoców.
źródło: AgroFresh Consulting / facebook.com/przechowalnictwo
Najnowsze komentarze