W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 11 lutego 2025 r. skierowane do MRiRW oraz Ministra Infrastruktury w sprawie ubezpieczenia ciągników rolniczych biorących udział w strajkach i protestach Ministerstwo Finansów przedstawiło 15 kwietnia 2025 r. odpowiedź, informującą, że MF zwróciło się o wyjaśnienie, czy właściwe jest postępowanie zakładów ubezpieczeń, które odmawiają wypłaty odszkodowania za sprzęt rolniczy uszkodzony w wyniku kolizji podczas protestów lub strajków, do właściwych instytucji odpowiedzialnych za ochronę ubezpieczonych, nadzór ubezpieczeniowy oraz do organizacji ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego.
W załączeniu przekazano otrzymane odpowiedzi od Rzecznika Finansowego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Wszystkie wymienione instytucje odpowiedziały, że zakłady ubezpieczeń mogą stosować wyłączenia odpowiedzialności, pod warunkiem, że wyłączenia te zostaną sformułowane w OWU, co z reguły ma miejsce.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wskazał ponadto, że „zasada swobody umów nie stoi na przeszkodzie zawieraniu dobrowolnych umów ubezpieczenia AC czy agrocasco, w ramach których szkody powstałe wskutek strajków będą objęte ochroną, na przykład w ramach indywidualnie ustalonych warunków ubezpieczenia (za odpowiednią składkę) – o ile zarówno zakład ubezpieczeń, jak i ubezpieczający zdecydują się taką umowę ubezpieczenia zawrzeć.”
Wystąpienie KRIR: KRIR-MR-129-2025 ubezpieczenie ciągników do MRiRW i MInfrastruktury >>>
Pismo MF: KRIR-MR-129-2025 ubezpieczenie ciągników strajki Odp. MF na pismo KRIR z dnia 11 lutego 2025 r. >>>
Pismo Rzecznika Finansowego: KRIR-MR-129-2025 ubezpieczenie ciągników strajki Pismo Rzecznika Finansowego z dnia 8 kwietnia 2025 r. >>>
Najnowsze komentarze