Jak informuje rmf24.pl dziś (28.01) mija równo miesiąc od uchwalenia przez Sejm ustawy prądowej, która miała zatrzymać podwyżki. I choć to dużo czasu, to ustawa wciąż nie działa, a do tego jest tak niejasna, że nawet ministerstwo nie potrafi wyjaśnić wątpliwości.
W ustawie nie działa rzecz zasadnicza - czyli właśnie zatrzymywanie podwyżek. Na przykład mieszkańcy Warszawy dostali informacje o tym, że mają płacić więcej. Wiele firm także. To samo dotyczy nawet niektórych szpitali i innych placówek samorządowych.
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się z Komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Arias Canete. Tematem spotkania, które odbyło się 28 stycznia 2019 r., były ceny energii elektrycznej. https://t.co/BfBBZNN9HJ
— Energetyka24 (@Energetyka_24) 28 stycznia 2019
Czemu tak się dzieje? Bo ustawa jest niezwykle chaotyczna. Gdy nasz dziennikarz Krzysztof Berenda pytał o sprawę ministra energii, to ten sam nie potrafił dać jasnej odpowiedzi – informuje rmf24.pl
- źródło: rmf24.pl / Czytaj wpis >>>
Blokowanie wzrostu cen prądu w kolejnych latach jest niemożliwe. Rynek jest zliberalizowany, a wszystkie ruchy mające na celu zamrożenie rachunków za energię to działania wyłącznie doraźne - ocenia Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica. Ekspert przestrzega, że w 2020 roku podwyżki cen energii mogą być jeszcze dotkliwsze niż w obecnym.
Jak podkreśla, wzrost cen to trend nie tylko na rynku polskim, ale i w całej Europie. Do tego, aby energia była tańsza, potrzebna jest zmiana miksu energetycznego, zwrot w kierunku odnawialnym źródłom energii oraz podjęcie decyzji o budowie elektrowni jądrowych.
Polacy najprawdopodobniej zapłacą więcej za prąd w 2019 roku. Wynika to z co najmniej kilku przyczyn. Najistotniejszą jest fakt, iż ceny energii elektrycznej będą rosnąć. Już dzisiaj można stwierdzić, żew stosunku do początku 2018 roku ceny energii elektrycznej są wyższe o 50-60 proc. dla gospodarstw domowych. Sytuacja jest jeszcze mniej korzystna dla odbiorców przemysłowych, czyli małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz spółek komunalnych, gdzie wzrost cen energii elektrycznej rok do roku jest szacowany na poziomie 60-70 proc. - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jerzy Kurella, ekspert ds. energetycznych Instytutu Staszica.
- źródło: biznes.interia.pl / Czytaj wpis >>>
Najnowsze komentarze