Jak informuje USDA zbiory jabłek w Unii Europejskiej w sezonie 2021/2022 wyniosą ok. 11 mln ton, czyli o 4,5% więcej w porównaniu do poprzedniego sezonu. Wzrost produkcji jabłek napędza Polska, Węgry i Hiszpania.
Największymi producentami jabłek w UE są takie kraje jak są Polska, Włochy, Francja, Niemcy i Hiszpania - stanowią 77% procent całkowitej produkcji jabłek w UE.
Największe zbiory jabłek wśród krajów UE odnotowano w Polsce gdzie, zbiory szacuje na ok. 3,6 mln ton (o 11% więcej niż w sezonie 2020/2021).
Polskie jabłka w tym sezonie stanowią 33% całkowitej produkcji jabłek w UE [czytaj wpis: GUS: Zbiory jabłek mogą przekroczyć 4 mln ton >>>]
Zbiory jabłek we Włoszech oszacowano na ok. 2 mln ton (-4%), we Francji na ok. 1,2 mln ton (-12%), w Niemczech na 1 mln ton (+6%), a w Hiszpanii na ok. 587 tys. ton (+26%).
Jabłka w tym roku były uprawiane w krajach UE na 506 tys. ha.
Dominujące odmiany jabłek w sadach UE to Golden Delicious, oraz odmiany z grupy Gala i Jonagold (Jonagold, Jonagored, Red Jonaprince).
Odmiana Golden Delicious największą popularnością cieszy się w sadach we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugali i Rumunii. Odmiany z grupy Gala cieszą się dużym zainteresowaniem w wielu krajach UE. Jonagoldy dominują w sadach niemieckich i belgijskich. Odmiana Idared była kiedyś jedną z najczęściej uprawianych odmian w Europie Wschodniej, dziś odmianą numer jeden jest jedynie na Węgrzech, w Polsce i w Rumunii spadła na 2 miejsce. W europejskich sadach od kilku lat obserwuje się również wzrost produkcji nowych odmian jabłoni takich jak: Pink Lady®, Kanzi®, Rubens®, Tentation®, Wellant, Cameo czy Kiku® .
Eksport jabłek z krajów UE wyniesie w sezonie 2021/2022 ok. 1 mln ton jabłek, czyli o 2% mniej niż w poprzednim sezonie. Największymi unijnymi eksporterami jabłek są Włochy (do Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Indii, Wielkiej Brytanii i Norwegii), Polska (do Białorusi, Egiptu, Kazachstanu, Jordanii i Wielkiej Brytanii), Francja (głównie do Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Wietnamu, Kolumbii i Izraela), Grecja (głównie do Egiptu, Jordanii, Albanii, Arabii Saudyjskiej i Izraela) oraz Hiszpania (do Wielkiej Brytanii, Maroka, Mauretanii, Kolumbii, Brazylii i na Bliski Wschód).
W sezonie 2020/2021 największym importerem unijnych jabłek był Egipt (ok. 265 tys. ton), następnie Wielka Brytania (ok. 189 tys. ton) i Białoruś (ok. 117 tys. ton).
Łącznie w UE przewiduje się sprzedaż około 7,2 mln ton jabłek do spożycia świeżego i 3,9 mln ton do przetwórstwa.
- źródło: USDA
Najnowsze komentarze