Colin Fain przedstawia w swoich artykułach dane na temat rozwoju rynku amerykańskiego. Tym razem, przyjrzał się sprzedaży owoców w Stanach Zjednoczonych, szczególnie skupiając się na pochodzeniu, uprawie oraz na czynnikach napędzających ich produkcję.
Analizując dane dotyczące produkcji jabłek w USA, można zauważyć, że stan Washington jest zdecydowanym gigantem produkcji. Sprzedaż tych owoców zwiększyła się o 20% od roku 2010 do 2017. Nie jest to aż tak znaczny skok, biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ośmiu lat wzrost sprzedaży owoców takich jak kiwi, awokado i mango wyniósł ponad 40%.
Jednak, kiedy spojrzymy ile owoców przetransportowano, jabłka zdecydowanie się wyróżniają. W 2017 roku producenci dostarczyli o prawie 0,5 mld kilogramów jabłek więcej, niż w 2010 roku. W tym samym czasie producenci awokado, które jest konkurencyjnym towarem, dostarczyli tylko 362 miliony kg więcej.
Według podanych wartości, Washington zdecydowanie królował wśród producentów jabłek. które stanowiły aż 81% całkowitej sprzedaży na rynku USA.
Analizując produkcję jabłek w stanie Washington, warto zwrócić uwagę na rozwój sprzedaży różnego rodzaju odmian uprawianych na terenie tego regionu.
Spoglądając na poniższy wykres, można zauważyć dwie znaczące kwestie. Pierwszą z nich jest pojawienie się odmiany Honeycrisp, która weszła na rynek dopiero w 2013 roku, a jej ceny znacząco wyróżniały się wśród pozostałych.
Druga kwestia, która jest mniej zauważalna, ale równie istotna, to generalny rozkład cen. Wyłączając z danych odmianę Honeycrisp, podzielono zbiory na dwie grupy i obliczono ich standardowy rozkład cen miesięcznych od 2010 r. do 2013 r. oraz od 2014 r. do 2017 r.
Wyniki są zaskakujące. W pierwszej grupie, w latach 2010-2013, rozkład normalny wynosił 2.85, a to oznacza, że 68,2% wartości na wykresie różni się o +/- $2.85 od średniej miesięcznych cen. Natomiast w drugiej grupie można zauważyć znaczny skok rozkładu normalnego, gdzie 68,2% cen miesięcznych odchyla się o $4.71 od średniej miesięcznej cen.
Jest wiele czynników wpływających na tak znaczącą różnicę między obiema grupami. Jednym z nich jest zainteresowanie klientów różnymi odmianami jabłek. Obliczono także średnie roczne ceny dla poszczególnych gatunków i porównano je z ogólną średnią cen na rynku. Według przyjętych obliczeń, największą przegraną tamtego sezonu była odmiana Braeburn, której cena znalazła się o $2.63 poniżej średniej.
W przypadku jabłek Red Delicious różnica wyniosła $2.31. Spadek cen obserwowano już przez kilka lat, lecz najgorszym czasem dla tej odmiany był rok 2017. Średnia cena wyniosła wówczas $15,09, czyli znacznie mniej od średniej cen wszystkich odmian jabłek wynoszącej $23,90.
Przeciwieństwem była cena jabłek Honeycrisp, która wykraczała ponad średnią rynkową o $36,87. Natomiast ceny Pink Lady przekraczały tę wartość o $14,93. Odmiana Fuji uplasowała się o $4,59 wyżej a Granny Smith o $3,20.
- źródło: freshfruitportal.com
- KW
Najnowsze komentarze