Poniżej prezentujemy pełną treść opracowania Pani Hanny Wojtczak (w tym wysłane 16.01.2019 do urzędów skarbowych , właściwych w sprawie opodatkowania osób zagranicznych- bez odpowiedzi):
„Rolnik- osoba fizyczna ,nie prowadzący działalności gospodarczej, nie zatrudniający pracowników na podstawie umów o pracę zaangażował na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach w swoim indywidualnym gospodarstwie cudzoziemców, obywateli Ukrainy, którzy posiadali zezwolenia na pracę sezonową. Rolnik ubezpieczył pomocników w KRUS i składki pokrywał z własnych środków. Ponadto w lutym i marcu 2018 roku wykonywali na rzecz rolnika prace w oparciu o umowę zlecenie/ dzieło , od których nie został pobrany przez rolnika podatek.
Cudzoziemcy wykonywali w Polsce pracę łącznie krócej niż 183 dni.
Przychody z tego tytułu kwalifikowane są w Ustawie o pdoof do „pozostałych źródeł przychodu)
Czy ciąży na rolniku obowiązek złożenia informacji PIT 11 za 2018 za opisanych wyżej cudzoziemców i przy opisanym statusie rolnika, nie będącego płatnikiem podatku dla osób wykonujących na jego rzecz umów:
- przed czerwcem 2018 – umów zlecenie i dzieło
- od czerwca 2018- umów o pomocy przy zbiorach.
( w opisanym przypadku przychody te kwalifikowane są jako przychody z innych źródeł)
Stanowisko:
Uważam, że za tę grupę cudzoziemców nie ma obowiązku składania informacji PIT-11 za 2018.
W Dzienniku Ustaw z 08.08.2018 , poz. 1509 opublikowano jednolity tekst Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
br> Art.42a otrzymał brzmienie ( dodano punkt 2)
„Art. 42a. 1. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i [w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, z zastrzeżeniem art. 45ba ust. 4,] przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.
2. Przepis ust. 1 ma zastosowanie również do rolnika, który dokonuje wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach.”
Formularze obowiązujących odpowiednio w 2018 i 2019 r.
Obowiązujący w 2018 wzór PIT-8c (8) (uwzględniał dochody z innych źródeł)
Podstawa prawna : Art. 35 ust.10, Art. 39 ust. 3 oraz Art. 42a
Składający: Płatnik stypendium, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jej jednostka organizacyjna oraz jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej (Brak osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej , w tym rolników)
Obowiązujący od 2019 PIT-8C(9) ( wykazywane dochody za 2018 rok, tylko dochody kapitałowe , bez dochodów z innych źródeł)
Podstawa prawna Art. 39 Ust. 3
Składający: osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jej jednostka organizacyjna oraz jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej (Brak osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej , w tym rolników)
Zatem zarówno w poprzednio obowiązującym wzorze , gdzie były uwzględnione przychody z innych źródeł- tu interesuje nas umowa o pomocy przy zbiorach niezależnie, czy dochody uzyskane przez rezydentów (np. Polaków) czy nierezydentów (np. Ukraińców) jak i w obecnym (po zmianie przepisów wprowadzających umowę o pomocy przy zbiorach) – informacji PIT-8C nie składa osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (w tym rolnik)
PIT11: od dochodów za 2018 składana informacja PIT 11(24) informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy
Podstawa prawna Art. 35 ust. 10, art. 39 ust. 1, art. 42 ust. 2(rolnicy) pkt 1, art. 42a ust.1 (bez osób nieprowadzących działalności gosp.), art. 42e ust. 6
Składający; Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także niebędący płatnikami: rolnicy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Do PIT 11 zostały przeniesione „przychody z innych źródeł” z PIT8C, w tym dochody z umów o pomocy przy zbiorach.
W bloku F wykazuje się dochody, od których nie pobiera się podatku (podmioty niebędący płatnikami, w tym rolnicy).
Pierwsza pozycja to „wynagrodzenie z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach”.
Rolnik zatrudniający pomocników w gospodarstwie na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach, wykazuje dochody tych osób, których dochody opodatkowane są w Polsce (na podstawie art. 20 ust.1 i będą podlegały opodatkowaniu wg skali podatkowej, bez kosztów uzyskania przychodu) Czy wykazujemy wynagrodzenia z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach uzyskane prze Ukraińców- nierezydentów polskich?
Pierwszeństwo przed regulacjami krajowymi mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dochody z umów o pomocy przy zbiorach podlegają art. 21 ust.2 Konwencji zawartej między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania, który stanowi, że część dochodów osoby mającej miejsce zamieszkania na Ukrainie, bez względu na to skąd one pochodzą (a nie wymienione gdzie indziej w Konwencji) podlegają opodatkowaniu tylko na Ukrainie. (wyjątek stanowi, jeśli dochody takie osoba uzyskiwałaby przez stałą placówkę w Polsce i dochód byłby z nią rzeczywiście związany. Praca w gospodarstwie, na polu, w tunelach nie jest palcówka cudzoziemca)
Dochody naszego pomocnika z Ukrainy, nierezydenta, w tej sytuacji nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, tylko na Ukrainie.
Sporządzenie i wysłanie do urzędu skarbowego PIT11(24) skutkowałoby koniecznością złożenia rozliczenia rocznego przez cudzoziemca, wykazania dochodu do opodatkowania i wykazaniem podatku od przychodów z innych źródeł, podczas gdy w myśl przytoczonego art. 21 ust.2 Konwencji dochody te opodatkowane są wyłącznie na Ukrainie ( inaczej niż np. dochody z pracy najemnej cyt. art 15 Konwencji „Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.”, w tym przypadku płatnik podatku oczekuje certyfikatu rezydencji, aby mieć podstawę do nie pobierania podatku, umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnych (dotyczy umów zawieranych z płatnikami podatku).
Z związku z tym ,ze rolnik nie jest płatnikiem podatku od takich umów, nie oczekuje przedstawienia certyfikatu rezydencji przez pomocnika.
Nie składają żadnej informacji PIT 11 osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej ( np. gospodarstwa domowe), zatrudniające na podstawie umów zlecenie (np. pomoc domowa) zarówno za rezydentów jak i nierezydentów, ( tu są to „inne źródła przychodu”)
Hanna Wojtczak, YASTA Błędów Księgowość, Podatki, Doradztwo Personalne
Jak poinformowała nas również Pani Hanna Wojtczak:
Na jednej z konferencji ogrodniczych -19.01.2019 w powiecie grójeckim przedstawiciele urzędu skarbowego tegoż powiatu stwierdzili, że rolnik nie składa PIT, jeśli przedstawiono mu certyfikat rezydencji.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia jak rozliczyć pracowników przy zbiorach [czytaj wpis] >>>
Podatnik zawiera z rolnikiem umowę o pomocy przy zbiorach określoną w art. 91a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Rolnik, prócz zapłaty za usługi pomocnika, zapewnia pomocnikowi wyżywienie i zakwaterowanie. W jaki sposób pomocnik rolnika powinien rozliczyć się z osiągniętych przychodów?
Świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, o której mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, stanowią przychód z innych źródeł. Natomiast wolna od podatku jest wartość wyżywienia i zakwaterowania zapewnionego nieodpłatnie przez rolnika.
Dochodem z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach jest przychód z tego tytułu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Dochód ten podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Pomocnik rolnika rozlicza się samodzielnie, składając zeznanie roczne PIT-36. W zeznaniu pomocnik wykaże otrzymaną od rolnika zapłatę, bez wartości wyżywienia i zakwaterowania, gdyż dochodów zwolnionych z opodatkowania nie wykazuje się w zeznaniu rocznym.
Podstawa prawna: - art. 20 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 144, art. 24 ust. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm.).
Rolnik zawiera umowę o pomocy przy zbiorach określoną w art. 91a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z osobą, której miejsce zamieszkania jest na Ukrainie. Czy pomocnik rolnika będący nierezydentem polskim powinien rozliczyć się z osiągniętych przychodów? Jakie są obowiązki rolnika wynikające z zawarcia takiej umowy z pomocnikiem, który jest rezydentem Ukrainy?
Rezydent Ukrainy uzyskujący w Polsce dochody z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, o której mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie podlega z tego tytułu opodatkowaniu w Polsce. Na gruncie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody te kwalifikowane są bowiem do "innych dochodów” i podlegają opodatkowaniu tylko w państwie zamieszkania (tj. na Ukrainie). W konsekwencji, pomocnik rolnika będący rezydentem Ukrainy nie rozlicza się w Polsce z osiągniętych z tego źródła przychodów, a na rolniku wypłacającym rezydentowi Ukrainy świadczenia z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach nie ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C.
Podstawa prawna: - art. 21 konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Kijowie dnia 12.01.1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269 ze zm.).
- źródło: kis.gov.pl
Rolnik zawierający umowę o pomocy przy zbiorach (w myśl art. 91a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników) z osobą, której miejsce zamieszkania jest na Ukrainie będącego nierezydentem polskim nie rozlicza podatku dochodowego za takiego pomocnika.
Kilka uwag:
- ubezpieczenie pomocnika w KRUS nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu roku. Po upływie tego okresu pomocnik podlega ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu w ZUS. Następuje zupełnie inne rozliczenie przychodu i ustalanie dochodu do opodatkowania. Między innymi część składek ubezpieczenia społecznego i składka zdrowotna finansowana jest ze środków- wynagrodzenia podatnika/ubezpieczonego, a nie tylko z własnych środków rolnika.
- rezydent Ukrainy, to osoba, która między innymi:
- wykonuje pracę w Polsce do 180 dni w roku
- centrum życiowe mieści się na Ukrainie (ewentualnie przedstawiony certyfikat rezydencji)
- brak obowiązku pobierania przez rolnika zaliczek na podatek dochodowy od przychodów z umów cywilnoprawnych, np. zlecenie występuje w określonych sytuacjach, między innymi:
- brak zatrudnionych osób na umowę o pracę
- brak prowadzonej działalności gospodarczej.
Opisany sposób rozliczania podatkowego i obowiązków wobec urzędu skarbowego i podatnika dotyczy dość wąskiej grupy pomocników/zleceniobiorców. Jeżeli rolnik w ramach umowy o pomocy przy zbiorach zatrudnia np.
- Polaków
- cudzoziemców, będących polskimi rezydentami (obowiązek podatkowy w Polsce),
Wówczas jest zobowiązany, w zależności od stanu faktycznego, do sporządzenia informacji podatkowej: albo PIT8-C albo PIT-11.
Opracowanie: Hanna Wojtczak YASTA Błędów Księgowość, Podatki, Doradztwo Personalne
- źródło: jablonka.info / Czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze