Pierwsza połowa tygodnia zapowiada się pod znakiem najmniej przyjemnej aury, jaka może nas spotkać jesienią. Będzie pochmurno, deszczowo, wietrznie i bardzo chłodno, a w górach spadnie dużo śniegu. Zagrożenie będą stanowić podtopienia.
Ciągłe opady, które rozpoczęły się w poniedziałek (12.10) rano w województwach południowych, skończą się nie wcześniej niż dopiero w środę (14.10) wieczorem. Będą to opady o charakterze ciągłym, a więc nieustające przez kilkadziesiąt następnych godzin.
Ich natężenie będzie się zmieniać, jednak dominować będzie umiarkowane, a chwilami silne. W ciągu godziny może spadać nawet do 5-10 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, szczególnie w trakcie lokalnych burz.
Przypominamy że sadownicy mają bezpośredni i aktualny dostęp do kilkunastu stacji meteo
Wystarczy kliknąc w link z nazwą lokalizacji:
- Stacja meteo - Jajkowice
- Stacja meteo - Wysoczka
- Stacja meteo - Załęże Duże
- Stacja meteo - Zalesie
- Stacja meteo - Żdzary
- Stacja meteo - Oleśnica
- Stacja meteo - Korzybie
- Stacja meteo - Łobżenica
- Stacja meteo - Odrzywołek
- Stacja meteo - Wola Żyrowska
- Stacja meteo - Wysoczyn
- Stacja meteo - Szydłów
- Stacja meteo - Lubawa
- Stacja meteo - Karczmiska
- Stacja meteo - Rakowice
- Stacja meteo - Chrząszczewek
- Stacja meteo - Kleczanów
- Stacja meteo - Komarno
- Stacja meteo - Opatów
- Stacja meteo - Świniary
W poniedziałek (12.10) najmocniej padać będzie w woj. śląskim oraz częściowo w woj. opolskim, małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim. Spadnie od 15 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, a na terenach górzystych do 50-80 litrów.
We wtorek (13.10) ulewne deszcze rozszerzą się na woj. dolnośląskie oraz częściowo na woj. lubuskie i wielkopolskie. Znów spadnie od 30 do 50 litrów wody, a miejscami powyżej. Kumulacja sum opadów na Śląsku i w Małopolsce wyniesie już ponad 100 litrów, a to oznacza ryzyko szybkiego wzbierania rzek, zwłaszcza na odcinkach górskich.
W środę (14.10) spodziewamy się stopniowego słabnięcia opadów i ich zanikania. Łączne sumy opadów z całej pierwszej połowy tygodnia sięgać będą na Śląsku od 50 do 100 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie 150 litrów, zwłaszcza na terenach górzystych.
- źródło: twojapogoda.pl
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Przez kolejne dni miejscami może spaść w sumie nawet do 140 litrów wody na metr kwadratowy.
Alarmy drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązują w województwach:
śląskim (od poniedziałku do godz. 10 w środę), małopolskim (od godz. 8 w poniedziałek do godz. 8 w środę), świętokrzyskim (od godz. 12 w poniedziałek do północy w środę)
Przewidywana wysokość opadów do godz. 8 we wtorek wyniesie od 40 do 55 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 70 l/mkw., a od godz. 8 we wtorek do godz. 8 w środę wyniesie od 30 do 40 l/mkw., a lokalnie do 55 l/mkw. W niektórych powiatach województwa śląskiego może spaść od 130 do 140 l/mkw. W pierwszej dobie ostrzeżenia (poniedziałek - poniedziałek/wtorek) spadnie do 50 l/mkw., w drugiej dobie (wtorek - wtorek/środa) do 80 l/mkw. W pozostałym okresie, to znaczy w środę, suma opadów wyniesie do 10 l/mkw.
Aktualizacja ostrzeżeń meteo.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 11, 2020
Jutro intensywne opady deszczu wystąpią również w woj. małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim i łódzkim.
W poniedziałek w Małopolsce sumy dobowe lokalnie do 70 mm, a we wtorek do 55 mm.
Szczegółowe informacje:https://t.co/X0qPEdwOPO#IMGW pic.twitter.com/G2JJ58S9DI
Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia. Wydano je w województwach:
opolskim (wygasną o godz. 17 w poniedziałek), mazowieckim (od godz. 12 w poniedziałek do godz. 8 w środę) łódzkim (od godz. 10 w poniedziałek do godz. 6 w środę), świętokrzyskim (od godz. 14 w poniedziałek do północy w środę) , podkarpackim (od godziny 14 w poniedziałek do godziny 12 we wtorek)
Tutaj przewiduje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 25 do 40 l/mkw.
Według prognozy zagrożeń, w poniedziałek oprócz obowiązujących ostrzeżeń IMGW planuje wydać alarmy pierwszego stopnia także na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego i podlaskiego.
- źródło: tvnmeteo.tvn24.pl
Najnowsze komentarze