Komisja Europejska wyraziła zgodę na przesunięcie 23 mln euro w ramach PROW 2007 - 2013 na działanie "Ułatwianie startu młodym rolnikom" - poinformowało w piątek 6 lutego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki tej decyzji, więcej młodych rolników, którzy ubiegali się w zeszłym roku o przyznanie pomocy z tego działania, będzie mogło ją otrzymać.
Na dotychczas obowiązującej liście określającej kolejność przysługiwania pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom", sporządzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, znajdowało się ok. 7,8 tys. rolników, których wnioski mieściły się w limicie środków przeznaczonych na takie wsparcie. Po decyzji KE przesuwającej dodatkowe pieniądze na takie premie, rolników będzie 8829, czyli o 961 więcej niż wcześniej.
Poniżej uaktualniona przez ARiMR lista określająca kolejność przysługiwania pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" - otwórz listę.
Ponadto, Komisja Europejska przychyliła się do zwiększenie budżetu działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej", w zakresie projektów dotyczących energii odnawialnej (np. dotyczących instalowania baterii fotowoltaicznych) o kwotę 17,25 mln euro.
ARiMR przeprowadziła nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" od 15 maja do 21 czerwca 2014 r. O takie wsparcie ubiegało się wówczas ponad 22 tys. młodych rolników.
Prezes ARiMR Andrzej Gross wziął udział w spotkaniu z rolnikami ze Związku Młodzieży Wiejskiej Wici, które odbyło się w Dobrzyniu nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie). Młodzi rolnicy są obecnie siłą napędową rozwoju polskiego rolnictwa. Według badań ośrodka Eurostat, rolnicy, którzy mają poniżej 35 lat stanowią w Polsce prawie 15% procent ogółu rolników. Takim wynikiem nie może się pochwalić żadne inne państwo w Unii Europejskiej.
To dzięki MŁODYM ROLNIKOM kasandryczne przepowiednie, że polska wieś się zestarzeje, wyludni, okazały się nieprawdziwe. Wielu polskich młodych rolników w niczym nie różni się od przedsiębiorców z innych branż. Mają strategię prowadzenia biznesu, planują inwestycje, potrafią oceniać ryzyko i szybko podejmować decyzje. Znają się na marketingu i bez obaw sięgają po innowacyjne techniki produkcji. Przyczyniła się do tego zmiana pokoleniowa na wsi. Ten proces ruszył, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczęła wypłacać premie na ułatwienie startu młodym rolnikom i równocześnie z nimi tzw. renty strukturalne dla rolników w wieku przedemerytalnym, którzy w zamian za ich otrzymywanie mogli przekazać swoje gospodarstwo młodszym następcom - powiedział podczas Kongresu Prezes Andrzej Gross.
W ciągu ostatnich 10 lat, powstało 37 tys. nowych gospodarstw prowadzonych przez młodych, dobrze wykształconych i przygotowanych do współczesnych wymogów gospodarczych rolników. Dzięki determinacji, odwadze i kreatywności młodych rolników, krajowe rolnictwo stało się siłą napędową naszej gospodarki. Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi od 2004 roku wartość eksportu wzrosła aż pięciokrotnie. Aby jednak nasz kraj mógł stać się ważnym graczem na europejskim rynku żywności, potrzebne było unowocześnienie gospodarstw rolnych. Właśnie w tym dziele pomogła Agencja przekazując finansowe środki na ich modernizację. W nowej perspektywie finansowej Wspólnej Polityki Rolnej, młodzi rolnicy także mogą liczyć na wsparcie, jeszcze większe niż dotychczas.
Nowy PROW to szansa dla aktywnych rolników. Kładzie również duży nacisk na gospodarstwa średniej wielkości i w pewnych elementach na gospodarstwa rodzinne. Należy również zwrócić uwagę na ukierunkowanie PROW przez ministerstwo na budowanie więzi między rolnikami, które poprzez spółdzielnie czy grupy producenckie mogą być lekarstwem na wahania rynku a zarazem poszukiwanie wspólnie tańszych surowców, narzędzi do produkcji.
Od przyszłego roku rolnicy, którzy nie osiągnęli jeszcze 40 roku życia, mają otrzymywać przez 5 lat o 25 proc. więcej pieniędzy z tytułu dopłat bezpośrednich niż pozostali. W Polsce jest ok. 100 tysięcy młodych rolników, którzy będą mogli z tego skorzystać. Stanowią oni grupę ok. 7 proc. wszystkich otrzymujących dopłaty. Będą też zwiększone do 100 tys. zł premie na start w samodzielne gospodarowanie udzielane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przed Agencją stoją bowiem nowe zadania, związane z dystrybucją środków z unijnego budżetu na kolejne lata. A jest ich o ponad 3 mld więcej niż polskie rolnictwo miało do dyspozycji w poprzedniej siedmiolatce. Z łącznej kwoty 42 mld euro na dopłaty bezpośrednie przypadnie około 23 mld euro, na nowy PROW - 13,5 mld euro, a na rozwój obszarów wiejskich - ponad 5 mld euro. To być może ostatnia, tak wielka pula unijnych funduszy dla polskich rolników, przedsiębiorców i mieszkańców wsi. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest przygotowana, by pieniądze te zostały w pełni wykorzystane
źródło: arimr.gov.pl
Najnowsze komentarze