Analitycy EastFruit podkreślają, że w sezonie 2018/19 Ukraina wyprzedziła Polskę pod względem dostaw jabłek do najbardziej wymagających i drogich rynków w Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Singapur i Malezja. Ten sukces jest szczególnie zauważalny na tle rekordowych zbiorów jabłek w historii Polski i rekordowo niskich cen - czytamy na east-fruit.com
W ogólnym rankingu dostawców jabłek do Malezji, Ukraina zajmuje aktualnie 8 miejsce, wyprzedzając Polskę o jedną pozycję. W sumie w tym sezonie Ukraina wyeksportowała około 550 ton jabłek do Malezji - dokładnie dwa razy więcej niż Polska. Podobnie jest na rynku singapurskim - pod względem eksportu jabłek do tego kraju wśród krajów europejskich Ukraina ustępuje Francji i Włochom, ale wyprzedza Polskę, Belgię, Hiszpanię, Holandię i innych eksporterów.
"Podczas naszych misji handlowych do Singapuru i Malezji, wyjaśniliśmy bardzo jasno i szczegółowo potencjalnym importerom jabłek, że ukraińskie owoce są wyjątkowe pod względem podstawowych wskaźników jakości i oczywiście smaku. To przekonało ich do wypróbowania naszego jabłka, dając naszym dostawcom szansę udowodnienia w praktyce, że możemy dostarczyć wysokiej jakości i smaczne jabłko. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po pierwszych dostawach pojawiły się nowe zamówienia" – mówi Andrei Jarmak, kierownik projektu ds. Rozwoju ukraińskiego eksportu żywności i ekonomista w dziale inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
"Jabłka, orzechy czy owoce jagodowe nie są uprawiane w tych krajach na masową skalę. Tak więc ceny tych owoców zawsze będą wysokie. Umożliwi to ukraińskim sadownikom inwestowanie w poprawę jakości owoców, ponieważ tutaj pożądane są tylko produkty Premium. Na rynku ukraińskim pojawi się w końcu więcej wysokiej jakości jabłek i owoców jagodowych" - zauważa ekspert.
Importerzy z Azji Południowo-Wschodniej wolą ukraińskie jabłko od polskiego, gdyż Ukraina ma znacznie lepsze warunki do uprawy jabłek najwyższej jakości niż w Polska. Nasze jabłka są lepszej jakości (lepiej znoszą transport) oraz mają bogatszy smak. Sami importerzy opowiadali mi o tym wiele razy ”- zauważa szef Ukraińskiego Stowarzyszenia Ogrodniczego (UPOA), Fedor Rybalko.
Ukraińskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw pomogła FAO i EBOR zorganizować misje handlowe w Azji Południowo-Wschodniej, wykonując wiele pracy z sadownikami na Ukrainie i nawiązując kontakt z klientami w regionie. Obecnie Ukraińskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw utrzymuje bezpośredni kontakt z kilkuset importerami owoców, jagód, warzyw i orzechów z różnych krajów świata i pracuje nad uruchomieniem specjalnej platformy handlowej, z której wszyscy członkowie stowarzyszenia będą mogli korzystać bezpłatnie.
"Jestem pewien, że w tym regionie istnieje wiele nowych możliwości dla naszych eksporterów. Nasz mały sukces przyciągnął już uwagę importerów świeżych i mrożonych jagód i orzechów z Singapuru i Malezji, są oni bardzo zainteresowani zakupem tych produktów. W przyszłym roku planujemy przynajmniej podwoić eksport jabłek do Malezji i Singapuru. W tej chwili wyczekujemy delegacji potencjalnych nabywców jabłek z tych krajów”- powiedziała Katerina Zvereva, dyrektor ds. Rozwoju URPA.
Jak wynika z najnowszych prognoz eksport jabłek z Ukrainy w tym sezonie wzrośnie do około 60-62 tys. ton, a eksport do UE, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliski Wschód będzie rekordowy.
UAPA aktywnie pracuje nad możliwością otwarcia dostępu ukraińskiego jabłka na rynki Indii, Wietnamu i Egiptu.
Doskonałą okazją do zawarcia nowych kontraktów eksportowych będzie Międzynarodowa Konferencja „Jabłkowy Biznes Ukrainy-2019”, która odbędzie się w dniach 14-15 sierpnia 2019 roku w mieście Dniepr.
- źródło: east-fruit.com
Najnowsze komentarze