W 2019 r. Ukraina odnotowała historyczny rekord eksportu owoców i warzyw – informuje fruit-ukraine.org
Według EastFruit największym osiągnięciem Ukrainy był przełom jakościowy w eksporcie i ekspansja geograficzna eksportowanych produktów - to znaczy, że wartość eksportowanych towarów znacznie wzrosła i zaczęto dostarczać je do krajów o wysokich wymaganiach dotyczących jakości i bezpieczeństwa, ale jednocześnie po wysokich cenach.
Eksport warzyw, owoców, jagód i orzechów (świeżych, mrożonych i suszonych) przyniósł Ukrainie 339 mln USD przychodów w 2019 r., to o 9,4% więcej niż w 2018 r. i o 20,1% więcej niż w 2017 r.
Głównymi grupami eksportowymi były orzechy włoskie, owoce jagodowe i jabłka.
W ciągu dwóch lat wzrost przychodów z eksportu jabłek przekroczył 150%, podczas gdy eksport orzechów i mrożonych jagód wzrósł mniej więcej tak samo - o 37% w ciągu dwóch lat. Udział tych trzech wiodących produktów w eksporcie owoców i warzyw stanowił 70% w 2019 r.
Wskaźniki wzrostu eksportu owoców i warzyw z Ukrainy pozostają wysokie, ale to, czy kraj może je utrzymać w 2020 r., stoi pod dużym znakiem zapytania, ponieważ pojawiło się wiele przeszkód, takich jak umocnienie krajowej waluty, niedobory siły roboczej przy zbiorze, zmniejszona produkcja malin, spadek inwestycji w nowe sady i plantacje
– informuje Andrey Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Jednak eksperci z Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw zauważają, że pod względem eksportu owoców i warzyw Ukraina nie znajduje się nawet wśród 50 światowych liderów.
Jak zaznacza fruit-ukraine.org na przykład mała Litwa z niesprzyjającym klimatem dla owoców i warzyw eksportuje więcej owoców i warzyw niż cała Ukraina. Polska eksportuje 2,6 mld USD owoców i warzyw - 8 razy więcej niż Ukraina.
Dlatego według Ukraińskiego Stowarzyszenia Owoców i Warzyw znacznym potencjałem wzrostu eksportu owoców i warzyw jest poprawa podejścia do marketingu i podniesienie parametrów jakości produktów owocowych i warzywnych, co przełoży się na wyższą cenę. W tym celu ukraińscy producenci będą musieli nauczyć się współpracować, tak jak jest to w Polsce. Bez rozwoju współpracy w sektorze owoców i warzyw będzie coraz trudniej konkurować na globalnym rynku owoców i jagód, a tylko bardzo duże firmy/grupy producenckie będą mogły to robić - czytamy na fruit-ukraine.org
- źródło: fruit-ukraine.org
Najnowsze komentarze