Jak informuje east-fruit.com w Polsce oraz w innych krajach UE aktywnie dyskutuje się o sposobach wspierania sadowników w związku z nadprodukcją jabłek i rekordowo niskimi cenami. Jednocześnie Ukraina eksportuje swoje jabłko po rekordowo wysokich cenach, w tym do Unii Europejskiej, a nawet do Polski.
Analitycy EastFruit próbowali zrozumieć, dlaczego było to możliwe i co spowodowało taki sukces.
Należy podkreślić, że rok wcześniej (sezon 2017/2018) ceny jabłek w Europie były rekordowo wysokie z powodu nieurodzaju. Dlatego kraje UE chętnie kupiły jabłko, w tym na Ukrainie. W tym sezonie (2018/2019) średnie ceny hurtowe jabłek w większości krajów UE są znacznie niższe, czasem nawet dwa razy. Jak powiedział jeden z oburzonych polskich sadowników w lokalnym kanale telewizyjnym: „Zapotrzebowanie na jabłko jest bardzo niskie, a wymagania jakościowe są tak wysokie, że wydaje się, że kupujący chcą od nas kwadratowych jaj po niskiej cenie” – podaje east-fruit.com
Średnia cena jabłek eksportowanych z Ukrainy w pierwszych siedmiu miesiącach sezonu 2018/19 (sierpień-luty) wynosiła 34,3 centów amerykańskich za kg (1,30 zł/kg), podczas gdy średnia cena eksportowanych jabłek w tym samym okresie w poprzednim sezonie wynosiła 31,4 centów US na kg (1,18 zł/kg). Tak więc średnia cena eksportowa wzrosła o 9% w porównaniu do ubiegłego roku.
Sadownictwo na Ukrainie - Robert Sas from sadownictwo on Vimeo.
Jaki jest powód wyższej ceny w tym sezonie?
Głównym powodem jest to, że Ukraina zaczęła sprzedawać jabłko na rynkach, na których można otrzymać za nie wyższą cenę. Dostawy ukraińskich jabłek do Singapuru, Indonezji, Filipin, Omanu, Kataru, Kuwejtu, Malezji, wśród spadających przesyłek na Białoruś, doprowadziły do wzrostu średniej ceny jabłek na eksport.
Informacje te potwierdzają kluczowi eksporterzy jabłek. Oto, co mówi Alexander Pakhno szef „Dnipro Gardens, jeden z wiodących eksporterów ukraińskich jabłek:
Latem 2017 roku usłyszeliśmy prognozę przedstawicieli projektu FAO na Ukrainie, że pomimo wysokich prognoz cen w tym sezonie, w przyszłym roku ceny jabłek mogą spaść. Jednocześnie kierownik projektu Andrei Jarmak zalecił zwrócenie uwagi na te rynki, na których można uzyskać wysoką cenę za ukraińskie jabłko, przekonując sadowników, że ukraińskie jabłka mogą i powinny być sprzedawane drożej niż polskie. W rezultacie od razu wzięliśmy aktywny udział w kilku misjach handlowych FAO do Azji, co pozwoliło nam odkryć takie rynki sprzedaży jak: Singapur, Malezja, Indonezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska czy Indie.
Jednocześnie sadownicy, którzy nie słuchali zaleceń dotyczących znalezienia nowych rynków i nie poczynili wcześniejszych wysiłków w celu poprawy parametrów jakościowych jabłek, ponieśli w tym roku poważne straty, ponieważ ceny na krajowym rynku Ukrainy również gwałtownie spadły. Drobni sadownicy, którzy nie mieli gdzie przechować jabłek lub nie uprawiali jabłek pożądanych odmian eksportowych, byli zmuszeni sprzedać jabłka do przetwórstwa, sprzedając je za mniej niż 1 UAH / kg (0,15 zł/kg) lub nawet wyrzucić jabłka na pole jako nawóz.
Niestety, obecnie tylko kilkadziesiąt przedsiębiorstw sadowniczych na Ukrainie może zarobić na eksporcie jabłek, ponieważ dla pomyślnego eksportu konieczne jest spełnienie kilku minimalnych warunków m.in.: posiadania uznanych na arenie międzynarodowej odmian i klonów jabłek, co najmniej 25-30 hektarów intensywnego sadu na podkładkach karłowatych z dobrą wydajnością, własnego zaplecza przechowalniczego, linii sortującej, wysokiej jakości opakowań czy anglojęzyczny personel (…) – wymienia Andrey Jarmak. Jeśli przedsiębiorstwo nie ma co najmniej jednego z tych warunków, najprawdopodobniej nie będzie w stanie wyeksportować jabłka – dodaje ekspert.
Prace przeprowadzone przez FAO w celu otwarcia nowych rynków dla ukraińskiego jabłka były bardzo owocne, co potwierdzają dane statystyczne. Okazało się, że ukraińskie jabłko jest wysoko cenione w krajach Azji Południowo-Wschodniej, Indiach i na Bliskim Wschodzie. Ponadto jest tam sprzedawane drożej niż jabłko z Polski, ponieważ jest lepiej wybarwione, ma wyższe właściwości smakowe i BRIX (ze względu na większą ilość światła słonecznego i lepsze warunki glebowe), jest bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowsze, dzięki mniejszej ilości zabiegów środkami ochrony roślin.
Ukraińscy sadownicy aktywnie poszukują możliwości poprawy jakości jabłek, przechowywania, sortowania, technologii pakowania, a także zatrudniania anglojęzycznego personelu, który mógłby z powodzeniem szukać obiecujących kanałów dystrybucji produktów.
Niemniej jednak Andrei Yarmak uważa, że nawet wielcy sadownicy mogliby o wiele łatwiej podnieść cenę swoich towarów, gdyby połączyli swoje wysiłki. Jak mówi:
Gdyby ukraińscy sadownicy byli zjednoczeni, mogliby podnieść cenę, ponieważ duży i niezawodny dostawca produktów wysokiej jakości jest interesujący dla wszystkich - podsumowuje Andrey Yarmak.
Specjaliści z Ukraińskiego Stowarzyszenia Ogrodniczego (UPOA) zauważają również, że wzrost eksportu jabłek z Ukrainy w tym sezonie miał również negatywne konsekwencje, ponieważ było zbyt dużo pośredników: „Otrzymaliśmy wiele krytycznych komentarzy od kupujących nasze jabłko w kilku krajach świata, w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Importerzy skarżą się, że kontaktowali się z pośrednikami, którzy wydawali się profesjonalistami, jednak nie otrzymali obiecanych ilości jabłek, a jabłko, które przybyło, często nie odpowiadało podanym parametrom jakości. Wszystko to oczywiście zaszkodziło wizerunkowi naszego kraju i wizerunkowi naszego jabłka na tych rynkach. A to może w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na nasze ceny ”, mówi Fyodor Rybalko, szef UPOA.
- źródło: east-fruit.com
Najnowsze komentarze