W ostatnich latach w sadach, zarówno jabłoniowych jak i gruszowych obserwuje się nasilone występowanie zarazy ogniowej – choroby, której sprawcą jest bakteria Ervinia amylovora. Jeżeli w trakcie kwitnienia występują warunki sprzyjające infekcji to niestety należy spodziewać się dużego nasilenia choroby, szczególnie w sadach w których obserwowano objawy w poprzednich sezonach.
Warunki sprzyjające infekcji zarazą ogniową:
- Ciepła i wilgotna pogoda
- Faza rozwojowa jabłoni i gruszy: kwitnienie i początek wzrostu pędów
- Wilgotność: >80% (deszcz, mgła, rosa)
- Temperatura: 18-30°C (najintensywniejsze w temp. 21-24°C)
- Średnia temperatura dobowa >15°C :
- infekcja kwiatów >20°C (nawet bez zwilżenia)
- infekcja pędów >13°C + deszcz >10 mm
- Grad i uszkodzenia pędów, liści i owoców
Preparatem zarejestrowanym do ochrony jabłoni i gruszy przed zarazą ogniową jest Plantivax. W trakcie badań rejestracyjnych jest zwalczanie parcha jabłoni (infekcje wtórne) a także choroby przechowalnicze. W krajach europejskich jak Francja, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Plantivax jest zarejestrowany między innymi do walki z mączniakiem prawdziwym.
Skład:
Unikalna substancja aktywna: laminaryna – 5% (45 g/l)
Zalety preparatu:
- całkowite bezpieczeństwo dla roślin tzn. nie uszkadza kwiatów, nie powoduje ordzawień liści ani zawiązków (w przeciwieństwie do preparatów miedziowych)
- wysoka skuteczność: infekcje wczesne > 60%, infekcje późne – średnio >70%
- brak odporności patogenów (jak to ma miejsce w przypadku antybiotyków)
- możliwość łącznego stosowania z innymi środkami ochrony roślin
- brak pozostałości
Zalecenia stosowania
Plantivax SL musi być stosowany zapobiegawczo! Dawka 0,75 l/ha (nie ma potrzeby zwiększania dawki bo nie zwiększa to skuteczności działania)!
1. Zalecenia stosowania w trakcie kwitnienia
Pierwszy zabieg w fazie zielonego pąka, kolejne co 10 dni. Liczba zabiegów zależy od długości kwitnienia. Zabieg wykonany w fazie gdy opadły wszystkie płatki ma kluczowe znaczenie w ochronie przed późniejszymi infekcjami.
2. Zalecenia stosowania w przypadku infekcji późnych
Jeżeli występują warunki sprzyjające późnym infekcjom, bądź mamy do czynienia z odmianami mającymi tendencję do wtórnego kwitnienia, zabiegi należy kontynuować pamiętając o tym, że powinny one być powtarzane co 10 dni (z reguły 2-3 zabiegi).
Plantivax w praktycznej strategii zwalczania zarazy ogniowej:
Preparaty miedziowe – 2 pierwsze zabiegi wraz z ochroną przed parchem jabłoni, później w obniżonych dawkach do stadium zielonego pąka.
Plantivax – od zielonego/różowego (białego) pąka co 10 dni w trakcie kwitnienia, szczególnie w trakcie opadania płatków. Po kwitnieniu w warunkach sprzyjających infekcji należy kontynuować zabiegi. Dodatkowo możliwe jest uzupełnienie ochrony o inne produkty stosowane w praktyce.
źródło: Arysta LifeScience
Najnowsze komentarze