Cięcie drzew owocowych należy do podstawowych zabiegów agrotechnicznych zapewniających regularne owocowanie, wysoką jakość owoców i skuteczne opryskiwanie drzew przeciw chorobom i szkodnikom.
Cięcie jest zabiegiem pracochłonnym, wymagającym zatrudnienia pracowników z odpowiednimi umiejętnościami. Ocenia się, że koszty cięcia stanowią w sadzie drugą pozycję po kosztach zbioru owoców.
From forest giant to UFO: Learn how the cherry tree has been tamed over the years.@MSUExtensionhttps://t.co/TtOOLYq2ri pic.twitter.com/UcpVnJDMpG
— Good Fruit Grower (@goodfruitgrower) April 7, 2020
Wraz z wprowadzeniem do produkcji szkółkarskiej podkładek karłowych sadownicy przestali być leśnikami (produkcja drewna), produkując owoce na wysokich drzewach o silnym wzroście wegetatywnym. Dziś zachowanie równowagi między wzrostem wegetatywnym a generatywnym to podstawa. Podstawą stały się również smukłe korony drzew. W uprawie jabłoni to już standard. W uprawach pestkowych również widoczny trend, a coraz częstszym sposobem prowadzenia kwater czereśni stacje się System UFO (Upright Fruiting Offshoots). Czy się charakteryzuje ?
Szerokość międzyrzędzia: 2,5-3 m (UFO)
Odległość w rzędzie: 1,8-2,5 m (UFO)
Podkładki słabo rosnące (Gisela® 6, lub ewentualnie Gisela® 5)
Okulanty nierozgałęzione
Kąt nachylenia w stosunku do podłoża 45 stopni
Rzędy w kierunku (zalecanie) północ-południe
8 pędów pionowych dla zagęszczenia drzew w rzędzie 2,4-2,5m
4-6 pędów pionowych dla zagęszczenia drzew w rzędzie 1,8m
Wysokość ściany owoconośnej 2,7m
Pędy owocujące wymieniane po 4 latach owocowania
Od 3 roku po posadzeniu drzew najsilniejszy pęd wycinany na czop (rotacja pędów owocujących)
Pierwsze owocowanie w 2 roku po posadzeniu, w latach kolejnych plonowanie coroczne obfite
Amerykanie od lat promują ten sposób prowadzenie drzew czereśni w swoich sadach. Czy w Polsce również sadownicy przekonają się aby UFO "zagościło" w czereśniach ? Zobaczcie materiał video.
Najnowsze komentarze