Wiosna nadeszła, ale zima nie odpuszcza. Na drzewach pojawiły się już pierwsze pąki. W jaki sposób kwietniowe przymrozki mogą wpłynąć na zbiory i jak się przed nimi zabezpieczyć / i czy da się ubezpieczyć – mówił dziś (13.04) w programie TVP3 Katowice „Wiadomości Rolnicze” Prezes ZSRP Mirosław Maliszewski.
Czy pogoda wpłynęła już na rozwój pąków i jakie będą tegoroczne zbiory ?
Jak poinformował Mirosław Maliszewski:
Jeżeli chodzi o zimę to przebieg zimy nie wyrządził szkód w sadach, nie było spadków temperatur w granicach -30/-40 stopni C. Mieliśmy jednak w marcu kilka dni, kiedy temperatury w różnych zagłębiach sadowniczych spadły poniżej -25 stopni C i tu są obawy, że w przypadku niektórych gatunków wrażliwych takich jak czereśnie, wiśnie, śliwy czy grusze pąki kwiatowe mogły uległy uszkodzeniu. Możemy się spodziewać, że zbiory z tego powodu będą nieco niższe.
Drugim takim czynnikiem, który ma wpływ na tegoroczne zbiory to wiosenne przymrozki, które w okresie kwitnienia albo tuż po kwitnieniu, co roku wyrządzają mniejsze lub większe starty w zależności od tego jak nisko temperatury spadają, albo gdzie położone jest gospodarstwo. Na razie takich przymrozków nie mieliśmy, ale spodziewamy się w najbliższych dniach ochłodzenia i w wielu miejscach w kraju mogą one mieć miejsce.
Jak poinformował w programie Mirosław Maliszewski na Zachodzie i Południu Europy, gdzie jest duża część naszej konkurencji w okresie kwitnienia wystąpiły masowe przymrozki i tam zbiory mogą być trochę niższe.
W programie padło również pytanie
Czy można się przed przymrozkami zabezpieczyć ? I czy można się ubezpieczyć ?
Jak wyjaśnia Prezes ZSRP:
Zabezpieczyć przed przymrozkami można się mechanicznie lub chemicznie. Najbardziej skuteczne jest zraszanie nadkoronowe, zdymianie, oraz stosowanie środków chemicznych czy nawozów.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie od przymrozków niestety od jakiegoś czasu te ubezpieczenia nie działają dobrze. W tym roku również sadownicy na nie narzekają, a my, jako ZSRP podejmujemy interwencję. Jest duży problem żeby w terminie i na dobrych zasadach sadownik mógł ubezpieczyć swój sad od przymrozków. Ten system niestety jest na razie wadliwy i trzeba go zmienić tak, aby była to skuteczna metoda uzyskania dla gospodarstw odszkodowań w przypadku, kiedy takie klęski żywiołowe jak przymrozki czy grad mają miejsce.
- źródło: katowice.tvp.pl
Przypomnijmy:
- Mróz zniszczył chorwackie sady ! [czyta wpis] >>>
- Przymrozki dobijają włoskich sadowników ! [czyta wpis] >>>
- Uszkodzenia w hiszpańskich sadach oszacowane na 55 milionów euro ! [czyta wpis] >>>
- Biało w Słowenii ! Różowy pąk w jabłoni i kwitnienie grusz [czyta wpis] >>>
Najnowsze komentarze