Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ rozpatrzyła informacje Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o:
- realizacji ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich,
- pomocy dla rolników i możliwości utworzenia funduszu klęskowego.
Tegoroczne straty spowodowane zjawiskami pogodowymi ubezpieczyciele szacują na 125 mld dol. Coraz większe ryzyko może się przełożyć na droższe polisyhttps://t.co/cdPGJakKjt#finanse #rolnictwo #ubezpieczenia #pogoda #katastrofy_naturalne @MarshGlobal
— Newseria Biznes (@Newseria_Biznes) 11 grudnia 2017
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki omówił sytuację związaną z ubezpieczeniami rolniczymi. Minister przypomniał, że w kwietniu br. weszła w życie zmiana ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, umożliwiająca zawieranie umów z 65% dopłatą z budżetu do składek. Na ubezpieczenia i dopłaty na 2017 r. przewidziano 902,6 mln zł, natomiast zgłoszony przez zakłady ubezpieczeniowe limit dopłat po korektach wyniósł 471 mln zł.
W ciągu trzech kwartałów 2017 r. zawarto o 22,5% więcej umów ubezpieczenia, w związku z czym nastąpił wzrost o 19,7% wykorzystania środków na dopłaty do składek ubezpieczenia do analogicznego okresu 2016 r.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad projektem ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych. Celem jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym częściową rekompensatę za utratę przychodów w przypadku ich znacznego obniżenia ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne lub braku możliwości odzyskania niewypłaconych należności od podmiotu, który stał się niewypłacalny. Pierwszy projekt przekazany do konsultacji, przewidujący jeden fundusz dla wszystkich sektorów branży rolnej, utworzony z 0,2% wartości sprzedawanych produktów przez rolników, nie znalazł akceptacji. Nowy projekt został skierowany do konsultacji ze środowiskiem rolniczym.
W trakcie dyskusji omawiano różne możliwości zmian istniejącego systemu ubezpieczeń, tak aby z obecnie dobrowolnego stał się powszechny i obligatoryjny.
- źródło: sejm.gov.pl
Nawet o jedną czwartą wzrosło zainteresowanie naszych rolników ubezpieczeniami upraw po wprowadzeniu dopłat do składek z budżetu państwa w maksymalnej wysokości 65 proc.
Dzięki temu czynnikowi zysk z ubezpieczeń masowych PZU wzrósł w ciągu trzech kwartałów 2017 roku dwuipółkrotnie.
- źródło: interia.pl / czytaj całość >>>
Co w przypadku ubezpieczenia powinien wiedzieć rolnik, by nie stracić np. w przypadku nawałnicy? Pogoda pokazała pazurki. Jakiekolwiek polisy to nie sposób na walkę ze skutkami nawałnic.
- źródło: pomorska.pl / czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze