W siedzibie ministerstwa rolnictwa trwa strajk okupacyjny. Przedstawiciele resortu, na czele z ministrem Czesławem Siekierskim, od wtorkowego wieczoru prowadzą negocjacje z uczestniczącymi w akcji rolnikami. Protestujący domagają się wizyty Donalda Tuska.
Tomasz Obszański, przewodniczący "Solidarności" Rolników Indywidualnych, w wywiadzie dla Tysol.pl, poinformował o rozpoczęciu strajku okupacyjnego przez rolników w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Rolnicy mają nadzieję na rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem, którego obecność jest przez nich oczekiwana.
Obszański powiedział: - Jako rolnicy wykonaliśmy gest dobrej woli, ale do tej pory nie zostało nic zmaterializowane. Nie ma żadnych konkretów. Robimy strajk okupacyjny, zostajemy w ministerstwie, byśmy mogli porozmawiać z panem premierem. Pan premier ma przyjechać do nas i rozmawiać, byśmy ustalili sobie pewien schemat działania, żeby wypracować szereg rzeczy, które dzisiaj są potrzebne i dla rolników i dla państwa polskiego.
W czwartek 04.04.2024. będą: gnojówka, obornik i opony pod biurami i willami junty Tuska #Koalicja13grudnia
— Edward Brzeziński-Precz z bolszewią Tuskowców! (@EdiBrzezinski) April 2, 2024
Dziś w Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - strajk okupacyjny polskich rolników.
Płemieł Tchórzsk siedzi głęboko schowany w szafie.#protestrolników trwa! pic.twitter.com/Nyleipnycl
W gmachu MRiRW znajduje się kilku przedstawicieli rolników. Jak powiedział Kołodziejczak na antenie Polsat News, rozmowy z grupą, która była umówiona na spotkanie, nadal trwają.
Tam jest kilku przedstawicieli, byliśmy na dzisiaj umówieni faktycznie. Rozmawiamy z grupą rolników, która była dziś umówiona na spotkanie i te rozmowy ciągle trwają - stwierdził we wtorek wieczorem.
Wiceminister dodał, że rozmowy z rolnikami prowadzi szef MRiRW Czesław Siekierski. - On jest na spotkaniu i rolnicy są jak najbardziej bardzo poważnie traktowani - podkreślił.
"Solidarność" Rolników Indywidualnych była jedną z organizacji, które w marcu w Jasionce podpisały porozumienie z ministrem rolnictwa. Dotyczyło ono między innymi dalszych działań rządu w zakresie relacji gospodarczych z Ukrainą.
Dokument zakłada, że minister rolnictwa zwróci się do premiera z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski produktów rolnych z Ukrainy objętych embargiem. Strony zgodziły się również, że muszą być uregulowane relacje handlowe między Polską a Ukrainą, w tym dostęp do rynku takich produktów jak zboże, rzepak, kukurydza, cukier, drób, jaja, owoce miękkie i jabłka.
W porozumieniu zawarte są również zapisy dotyczące dopłat do zboża sprzedanego między 1 stycznia a 30 maja bieżącego roku, utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 roku, czy wsparcia działań rządu zmierzających do zmian w Zielonym Ładzie, takich jak ograniczenie ekoschematów oraz uproszczenie zasad pomocy dla rolników. 15 marca Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem. Propozycje te zakładają między innymi zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące utrzymania okrywy glebowej. Gospodarstwa do 10 ha nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych - tzw. warunkowości. Szef MRiRW pozytywnie ocenił te propozycje.
- źródło: money.pl za PAP
- foto: solidarnoscri.pl
Najnowsze komentarze