Tomasz Pieniak podczas Akademii Uprawy Truskawek 10 marca br. we Wrocławiu przedstawił nowe odmiany truskawki m.in. odmianę Aprica oraz Sybilla.
Mam możliwość w swoim gospodarstwie przetestowania jak te odmiany sprawdzają się w uprawie na zmęczonych glebach – poinformował na wstępie Tomasz Pieniak.
Aprica to bardzo mało wrażliwa na choroby korzeniowe odmiana truskawki. Doskonale nadaje się na zmęczone i ciężkie gleby o niewielkich wymaganiach nawozowych. Jak poinformował ekspert w swoim gospodarstwie w okolicy Sokołowa Podlaskiego uprawia tę odmianę na zmęczonych glebach, na glebach gdzie przez 15 lat bez przerwy uprawiane są truskawki (bez odkażania gleby pomiędzy wymianą nasadzeń). Aprica jak się okazuje w takich warunkach sprawdza się bardzo dobrze.
Jest to odmiana bardzo wczesna. Dojrzewa 3 dni przed odmianą Honeoye. Owocowanie/termin dojrzewania owoców może być jednak uzależniony od gleby, systemu uprawy, ale także od lokalizacji.
Aprica to bardzo plenna odmiana truskawki, godna polecenia. Wymaga sadzenia wiosennego. Owoce ma duże, ciężkie, stożkowate, o wyrównanej wielkości przez cały okres zbioru (wyjątek: pierwszy rok owocowania). Mają karminowoczerwony kolor. To odmiana eksportowa – doskonale nadaje się do transportu, nie ciemnieje. Może być uprawiana zarówno w pojemnikach jak i w tradycyjnych uprawach polowych.
Sibilla to odmiana truskawki o średnim terminie dojrzewania. Podobnie jak Aprica jest bardzo mało wrażliwa na choroby korzeniowe. Również nadaje się do uprawy na stanowiskach o bardzo zmęczonej glebie, ale na glebach lekkich przepuszczalnych. Na glebach ciężkich nie uzyskamy dobrych plonów.
Jest to odmian bardzo plenna. Owoce mają kształt stożka/ściętego stożka. Są bardzo duże i jednorodne przez cały okres zbioru. Czerwone z połyskiem, bardzo atrakcyjne o wyśmienitym smaku.
Jest bardzo smaczna, jeśli ktoś sprzedaje owoce w detalu lub ma klientów, którzy szukają bardzo smacznych owoców to Sibilla jest właśnie taką odmianą – zaznaczył Tomasz Pieniak
Sibilla doskonale nadaje się do transportu, owoce nie ciemnieją. Nie ma problemów z przejrzewaniem. Mają długi termin przydatności. Sprawdzają się w supermarketach.
Zarówno odmiana Aprica jak i Sybilla mają bardzo dobrą trwałość jeśli chodzi o warunki pogodowe. Owoce obu tych odmian są bardzo odporne na opady deszczu - nie pękają.
Kolejne dwie nowości które zaprezentował Tomasz Pieniak to Quicky i Amy - odmiany te są jeszcze w takcie sprawdzania
Quicky to odmiana bardzo, bardzo wczesna (jedna z najwcześniejszych). Bardzo mało wrażliwa na choroby korzeniowe i mało wrażliwa na choroby liści. To odmiana plenna, o dużych, wydłużonych, jasnoczerwonych owocach o bardzo dobrym smaku. Doskonała do transportu. Nadaje się jednak wyłącznie do uprawy w tunelach, ponieważ kwiatostany ma wysoko nad liśćmi (nie ma możliwości przykrycia jej agrowłókniną).
Amy to odmiana truskawki o dużych, wydłużonych owocach. Bardzo smaczna.
Jeśli chodzi o wielkość plonów jeszcze nic na ten temat nie wiemy. Więcej informacji na temat tej odmiany zbierzemy za rok, gdy dostaniemy pierwsze dane od klientów testujących tę odmianę – poinformował Tomasz Pieniak.
Najnowsze komentarze