W firmie Bayer zajmuję się prowadzeniem doświadczeń rejestracyjnych z nowymi środkami, a także wykonywaniem doświadczeń wdrożeniowych oraz technicznych. Dzięki pełnej wiedzy na temat naszych produktów, ale również wiedzy dotyczącej środków ochrony roślin innych firm, jest mi znacznie łatwiej pomagać w doradzaniu sadownikom podczas indywidualnych spotkań, jak również podczas różnego rodzaju szkoleń.
Doświadczenia z preparatem Luna® Experience 400 SC prowadzę od 8 lat, tj. od samego początku pracy w firmie Bayer. Z moich obserwacji wynika, że jest to doskonały preparat do ochrony jabłoni, gruszy oraz drzew pestkowych. Dzięki wszechstronności preparat Luna® Experience 400 SC w sadach drzew ziarnkowych może być stosowany w kilku terminach. Teoretycznie, preparat ten korzystnie jest zastosować w czasie kwitnienia jabłoni lub w przed zbiorem owoców. Uważam, że najkorzystniejszy termin na zastosowanie tego fungicydu to okres kwitnienia (przeciwko parchowi jabłoni, mączniakowi jabłoni, szarej pleśni) lub bezpośrednio po kwitnieniu. Wszystko tak naprawdę zależy od panujących warunków pogodowych oraz od presji ze strony poszczególnych chorób. Dla wielu preparatów temperatura powietrza jaka panuje zazwyczaj w pierwszej połowie maja, tj. w granicach 10–13°C, jest zbyt niska. Dotyczy to przede wszystkim środków ochrony roślin należących do triazoli (IBE). Podczas prowadzonych badań z Luna® Experience zaobserwowałem, że środek ten oczywiście najlepiej by było zastosować przy temperaturze 14–18°C, jednak nie zawsze mamy tak idealne warunki temperaturowe. Doświadczenia przeprowadzaliśmy również przy nieco niższej temperaturze (11–12°C). W takich warunkach termicznych skuteczność Luna® Experience 400 SC była także bardzo wysoka, a co ważne, może to być lepsze rozwiązanie, niż zastosowanie w tym momencie preparatów z innych grup chemicznych, na które stwierdzono już odporność grzyba Venturia inaequalis (sprawcy parcha jabłoni). Uważam, że połączenie w fungicydzie Luna® Experience 400 SC dwóch substancji aktywnych wzajemnie się uzupełniających, to dobra i przemyślana koncepcja. Oczywiście, im więcej rozwiązań ma do dyspozycji sadownik, tym mniejsze ryzyko selekcji form odpornych patogenów w danym sadzie, województwie czy całym regionie.
Sezon wegetacyjny 2015 nie był sezonem „parchowym” i dla większości sadowników nie stanowił problemu. Ale już w kwestii mączniaka jabłoni, dla wielu osób był to sezon bardzo trudny. Ostatni czas, w których mączniak wystąpił w tak dużym nasileniu to lata 2008 i 2009. W minionym sezonie, w kwaterze z odmianą bardzo podatną na mączniaka (‘Geneva Early’), mogliśmy naocznie stwierdzić bardzo wysoką skuteczność użytego preparatu Luna® Experience 400 SC. Tym samym potwierdziły się nam bardzo dobre wyniki z doświadczeń z lat 2008 i 2009, które wówczas przeprowadzane były w ówczesnym Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa (obecnie Instytut Ogrodnictwa) w Skierniewicach, oraz osobiście wykonywałem w Sadowniczej Stacji Badawczej Bayera w Kozietułach.
W związku z faktem, że fungicyd Luna® Experience 400 SC w Polsce uzyskał rejestrację latem 2015 r., można go było użyć do ochrony jabłoni i gruszy właściwie tylko przed zbiorem owoców celem zabezpieczenia ich przed całą grupą chorób przechowalniczych. Sadownikom polecałem wykorzystanie tego preparatu jesienią 2015 r., gdyż po latach doświadczeń z tym środkiem, jestem przekonany o jego wysokiej skuteczności, nie tylko w ochronie przed parchem jabłoni i mączniakiem jabłoni, ale również przed chorobami przechowalniczymi jabłek i gruszek oraz chorobami drzew pestkowych
Tomasz Gasparski
specjalista ds. badań w dziale rozwoju Bayer Polska
Najnowsze komentarze