Zamiast wytwarzać surowce lepiej je przetwarzać i oferować w postaci gotowego produktu. Coraz więcej sadowników decyduje się właśnie na taką formę sprzedaży. Jak się okazuje jest to dobry sposób nie tylko na dodatkowe dochody, ale także zagospodarowanie towaru drugiej klasy.
Jak informuje Agrobiznes gospodarstwo sadownicze Państwa Dziekanów z gminy Krośnice na Dolnym Śląsku ma już swoją markę. Część owoców sadownicy sprzedają na miejscu, bo klienci lubią zaopatrywać się bezpośrednio u źródła, a część owoców przeznaczają do tłoczenia soków które cieszą się coraz większą popularnością.
Sprzedaż ta wciąż się zwiększa z roku na rok. W tej chwili nie opłaca nam się robić tego usługowo u kogoś, ponieważ możemy to równie dobrze robić u siebie – informuje Magdalena Dziekan - Plota, Krośnice.
Nowa tłocznia soków powinna zacząć pracę w tym miejscu najpóźniej w sierpniu przyszłego roku. Inwestycja na pewno się opłaci, bo do tłoczenia można przeznaczyć nie tylko owoce które są zdrowe, ale na przykład zniekształcone z powodu przymrozków lub gradobicia. Gospodarstwo od lat współpracuje z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, który radzi rolnikom nie tylko jak zdobyć fundusze na rozwój, ale także, jak zwiększyć dochodowość na przykład dzięki przetwarzaniu – podaje Agrobiznes.
Jest to dla nich stabilniejsza sytuacja w tej chwili ekonomiczna, ponieważ poszli w kierunek przetwórstwa. Mimo że są straty, to można je zniwelować tym, że jest przetwórstwo w gospodarstwie – tłumaczy Anna Palma, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Miliczu.
Agro Nawigator: Wzrost cen zagęszczonego soku jabłkowego [czytaj wpis] >>>
Jak informuje Agrobiznes gospodarstwo Państwa Dziekanów ubiega się o dofinansowanie na linię do tłoczenia soków z PROW.
W maju bieżącego roku składaliśmy wniosek do ARiMR w ramach podziałania 4.2 „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” na uruchomienie linii technologicznej tutaj w naszym gospodarstwie – informuje Magdalena Dziekan - Plota, Krośnice.
Co ważne na przetwarzanie decyduje się coraz więcej sadowników i rolników w regionie.
Mamy także gospodarstwa które przetwarzają swoje owoce i warzywa. Połączyli tą działalność w różnego rodzaju przetwory typu dżemy, powidła, soki, syropy – mówi Anna Palma, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Miliczu.
Jak dodaje Agrobiznes zyskuje na tym cały region, bo produkcja żywności wysokiej jakości staje się jego wizytówką.
- źródło: tvp.pl
Przypomnijmy:
- Już wkrótce rozpoczniemy produkcję soku ze starych odmian jabłek, które tak naprawdę od dawna są już nieobecne w sklepach. Dlaczego? Bo niewiele zostało sadów ze starymi odmianami jabłoni. Te owoce i robione z nich soki mają niezwykły, niepowtarzalny smak - mówi Paweł Średziński, kier. działu komunikacji i edukacji Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze (…). [czytaj wpis: W Nowych Sadach soki ze starych odmian jabłek >>>]
- źródło: TVP3 Rzeszów
Najnowsze komentarze