Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), które odbyło się 17 października 2022 r. w Luksemburgu. Obrady poświęcone były zarówno sprawom związanym z rybołówstwem, jak i rolnictwem.
Ministrowie wymienili się informacjami o sytuacji na rynkach rolnych w swoich krajach, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Podkreślili znaczenie solidarności i wsparcia dla Ukrainy, zwłaszcza kontynuacji eksportu z tego kraju, w tym poprzez korytarze solidarnościowe. Zwrócili też uwagę na duży wzrost cen nakładów oraz dostępność nawozów jako czynniki wpływające na produkcję i producentów we wszystkich sektorach. Wiele państw członkowskich podkreśliło potrzebę wydłużenia tymczasowych ram kryzysowych pomocy państwa.
KE zapewniła, że monitoruje rynki rolne, szczególnie te wrażliwe, jak rynek jabłek w Polsce. Wskazała także na trudną sytuację w sektorze produkcji zwierzęcej. Dodała, że zaproponowała wydłużenie tymczasowych ram pomocy państwa, co pozwoli na elastyczne wspieranie sektora rolnego.
KE odniosła się też do sytuacji w Ukrainie, podkreślając konieczność kontynuacji wsparcia jej wysiłków na rzecz zapewnienia eksportu produktów rolnych, w tym potrzebę przedłużenia porozumienia w sprawie portów czarnomorskich.
Wskazała na problemy unijnych rolników wynikające z wysokich kosztów produkcji, cen energii i gwałtownej inflacji, a także warunków pogodowych. W sprawie nawozów KE zwróciła uwagę na wzrost ich cen i możliwe problemy z dostępnością. Zapowiedziała, że komunikat w sprawie nawozów powinien ukazać się 9 listopada br. Przedstawione zostaną w nim możliwe sposoby na uniezależnienie się przemysłu nawozowego od czynników zewnętrznych oraz metody wsparcia rolników i sektora nawozów, m.in. przez państwa.
Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra poinformował, że Polska wdrożyła nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów świń oraz producentów jabłek deserowych. W dalszym ciągu postępuje redukcja pogłowia świń spowodowana brakiem opłacalności produkcji.
Sytuacja na rynku jabłek deserowych jest wciąż bardzo trudna. Rosnące koszty energii elektrycznej skłaniają do szybszej sprzedaży jabłek, a brak pracowników sezonowych może ograniczyć tegoroczne zbiory – stwierdził wiceminister.
Wiceszef resortu rolnictwa podkreślił, że istotną rolę w stabilizacji sytuacji rynkowej i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego mogą odegrać dalsze odstępstwa od niektórych wymogów w systemie płatności bezpośrednich, analogiczne do odstępstw dotyczących lat 2022 i 2023.
Poinformował, że w ramach tymczasowych ram kryzysowych pomocy państwa Polska opracowała program pomocowy o wartości 836 mln euro, przeznaczony na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych przez rolników. Ocenił, że funkcjonowanie tymczasowych ram kryzysowych pomocy państwa powinno zostać wydłużone.
Wiceminister Ciecióra dodał, że należy dokonać rewizji unijnej polityki w odniesieniu do odnawialnych źródeł energii oraz uprościć zasady lokalnego wykorzystania biomasy.
Podsekretarz stanu przypomniał, że Polska pozostaje istotnym ogniwem wsparcia Ukrainy w eksporcie produktów rolnych.
Liczymy jednak na większe zaangażowanie i wymierną pomoc ze strony Komisji Europejskiej w zakresie korytarzy solidarnościowych – dodał wiceminister.
Wiceszef resortu rolnictwa zauważył, że rosyjska inwazja na Ukrainę nasiliła problem rosnących kosztów produkcji oraz niedostatecznej podaży nawozów mineralnych. Poinformował, że w opinii Polski działania podjęte na poziomie krajowym, w ramach tymczasowych ram kryzysowych pomocy państwa, są niewystarczające i wymagają wsparcia na poziomie Unii Europejskiej.
Cele krótkoterminowe to ograniczenie wzrostu cen nawozów i zapewnienie ich dostępności dla producentów rolnych. Cele długoterminowe to zabezpieczenie interesów unijnych producentów nawozów, gwarantujące w dłuższej perspektywie ciągłość produkcji nawozów, bez konieczności polegania na imporcie – wyjaśnił wiceminister.
Wiceminister Ciecióra podkreślił, że dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, także globalnego, konieczne jest dążenie do zwiększenia produktywności rolnictwa w Unii Europejskiej, w zgodzie z uwarunkowaniami środowiskowymi.
- źródło: gov.pl
Najnowsze komentarze