Prezentujemy pierwsze wyniki ankiet dotyczących struktury odmian jabłoni w polskich sadach, która znajduje się na stronie www.liczymyjablka.pl. W anonimowej ankiecie prosimy sadowników o informacje na temat areału sadu, udziału poszczególnych odmian, a także posiadanej bazie przechowalniczej. Ostatnie pytanie dotyczy oceny tegorocznych zbiorów. O wypełnienie tej samej ankiety poprosiliśmy także grupy i spółdzielnie sadownicze.
Przez pierwszy tydzień działania strony ankietę wypełniło 134 sadowników indywidualnych, których sady mają łączną powierzchnię 1329 hektarów, a deklarowana baza przechowalnicza to prawie 35 000 ton. Jako że ankiety są anonimowe, lokalizację gospodarstw określa tylko kod pocztowy, ale dzięki temu wiemy, że ankietę wypełniali sadownicy z całej Polski. Zapraszamy wszystkich sadowników do udziału w ankiecie – wystarczy kilka minut na stronie www.liczymyjablka.pl.
Jak wyglądają wyniki, jeżeli chodzi o strukturę odmianową z grupy 1329 ha – 80% powierzchni sadów zajmuje 7 głównych odmian w kolejności: Gala (17,96%), Red Jonaprince (15,29%), Golden Delicious (15,20%), Idared (11,17%), Szampion (9,61%), Red Delicious (4,6%) Jonagold/Jonagored (4,33%).
Jest to doskonałe potwierdzenie zmian, jakie widoczne są w nasadzeniach w ostatnich kilku latach, gdzie tradycyjny lider – Idared, ustępuje miejsca Gali i Red Joanprince. Proszę zwrócić uwagę, że w tej głównej grupie nie znalazł się Ligol. Jednym z wyjaśnień takiej struktury może być także wielkość gospodarstw, które do tej pory wzięły udział w ankiecie – średnia wynosi prawie 10 ha, więc można przypuszczać, że są to w pełni profesjonalne gospodarstwa sadownicze.
Ponad 55% sadowników oceniła tegoroczne plony w swoich sadach jako słabsze niż rok wcześniej – najczęściej wskazywali, że są one o 20 do 30% niższe niż w roku 2022. Większe zbiory niż rok wcześniej deklarowało 22,5% sadowników, przy tym wzrost plonu w ich ocenie był na poziomie miedzy 10, a 20%. Dla 22,55% ankietowanych plony są na tym samym poziomie.
Podczas prezentacji pierwszych wyników na spotkaniu CoreTeam (5 września 2023r.) przedstawiono także aktualne dane dotyczące areału sadów jabłoniowych w bazie ARiMR. W roku 2023 zarejestrowano 101 tysięcy sadów jabłoniowych – rok temu było to o 10 tysięcy hektarów mniej), co oznacza, że dane te są coraz bardziej wiarygodne. Według udostępnionych przez ARiMR danych zgłoszenie wypełniło 33 tysiące sadowników, co daje średnio wielkość sadu na poziomie 3,3 hektara. Szczegółowe dane z podziałem na województwa:
Jeszcze raz zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety dostępnej na stronie: www.liczymyjabłka.pl
Działania realizowane są w ramach zadania „Badania rynku jabłek w Polsce” realizowanego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, finansowanego z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Najnowsze komentarze