Jak informowaliśmy kilka tygodni temu Mirosław Maliszewski zwrócił do Ministra Klimatu i Środowiska -Pana Michała Wosia i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pana Grzegorza Pudy z prośbą o odpowiedź na następujące pytania dotyczące podłoża po pieczarkach [czytaj wpis: Co w końcu z tym podłożem po pieczarkach? >>>]:
- Czy stosowanie w produkcji rolnej, w tym sadowniczej podłoża popieczarkowego jest w Polsce legalne?
- Czy jest alternatywny sposób zagospodarowania tak dużej ilości odpadu po produkcji pieczarek?
- Czy rolnictwo może uzupełnić braki deficytowego dziś obornika?
Jak czytamy w odpowiedzi przesłanej przez MRiRW:
Stosowanie w produkcji rolnej, w tym sadowniczej podłoża po uprawie pieczarek jest w Polsce możliwe, jednak wymaga spełnienia określonych warunków wynikających z obowiązujących w Rzeczpospolitej Pospolitej przepisów. "
W celu określenia sposobu postępowania z podłożem po uprawie pieczarek, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy zużyte podłoże po uprawie pieczarki jest odpadem w rozumieniu przepisów o odpadach. Postępowanie z podłożem po uprawie pieczarek, które jest odpadem oraz z taki które odpadem nie jest będzie się odbywało na podstawie różnych przepisów. Podłoże po uprawie pieczarek potencjalnie może podlegać pod wyłączenie spod ustawy o dopłatach na podstawie art. 1 pkt 6 lub pkt. 9. Ocena okoliczności spełnienia określonego wyłączenia powinna odbywać się w odniesieniu do indywidualnego przypadk. Nie jest możliwe automatyczne zliczenie podłoża po uprawie pieczarek jako wyłączonego spod stosowania ustawy o odpadach ani stwierdzenie, że automatycznie powinno być klasyfikowane jako odpad.
Zakwalifikowanie podłoża po uprawie pieczarki jako podlegającego wyłączeniu spod ustawy odpadach jest różnoznaczne z brakiem spełnienie wymagań przewidzianych dla posiadaczy odpadów, w tym uzyskania odrębnego pozwolenia na przetwarzanie odpadów. Podkreślenia wymaga, że takie podłoże nie jest odpadam, a pełnowartościowym produktem a gospodarowanie i dalsze wykorzystanie podlegać będzie innym właściwym przepisom, określającym warunki wykonywania działalności.
Postępowanie z podłożem zakwalifikowanym jako odpad zostało szerzej przedstawione w następnym punkcie.
Odrębnym sposobem wykorzystania zżutego podłoża po uprawie pieczarek, jest zastosowanie tego materiału jako surowca do produkcji nawozów lub środków wspomagających uprawę roślin (głównie jako środków poprawiających właściwości gleby wzbogacających glebę w materię organiczną lub podłoży do uprawy). Dopuszczenie do obrotu takich produktów następuje na zasadach określonych w ustawie o nawozach i nawożeniu na podstawie pozwolenia ministra właściwego do spraw rolnictwa wydawanego w trybie art. 4 ust. 2 ww. ustawy (…).
Poniżej prezentujemy pełna treść odpowiedzi:
- źródło: facebook.com/Mirosław-Maliszewski
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału youtube.com/sadownictwo
Najnowsze komentarze