Trwająca od końca lutego susza skończy się nagle, ale nie od razu we wszystkich regionach kraju. W nadchodzących dniach miejscami spadnie tyle deszczu i śniegu, ile normalnie powinno przez ponad miesiąc – informuje twojapogoda.pl
Deszcz jest bardzo potrzebny ale przydałoby się trochę wody z nieba, ale nie od razu w bardzo dużych ilościach, które zamiast pomóc, mogą tylko zaszkodzić. Niestety, pogoda ma zupełnie inne plany.
Przed końcem tego tygodnia spadnie tyle wody, ile normalnie powinno przez ponad miesiąc.
Największe opady spodziewane są w południowej połowie kraju, gdzie spadnie nawet od 10 do 30 mm wody, a na wyżej położonych obszarach od 30 do ponad 50 mm. Lokalnie sumy opadów mogą dochodzić do 70-80 mm, przy normie wieloletniej wynoszącej 30-50 mm.
To naprawdę kolosalne ilości wody, która początkowo padać będzie w formie deszczu, ale od piątku (1.04) również jako śnieg. Jeśli potwierdzą się te najbardziej zaskakujące prognozy, to na południu i południowym wschodzie kraju spadnie nawet 20-30 cm śniegu, także na nizinach.
Pod koniec tygodnia możemy mieć prawdziwy paraliż komunikacyjny, ponieważ czekają nas największe opady śniegu od początku tego roku, i to w najgęściej zaludnionych obszarach naszego kraju.
Tymczasem w północnej połowie kraju w tym tygodniu opady będą słabe, poniżej 1-3 mm, a miejscami nie spadnie nic lub prawie nic. To oznacza ciąg dalszy suszy w miejscach, gdzie ostatnio padało 25 lutego. Nadzieja na większe opady dopiero w drugim tygodniu kwietnia.
- źródło: twojapogoda.pl
Następnie dni przyniosą zimowe zjawiska. W niektórych województwach może spać nawet kilkanaście centymetrów śniegu, a na drogach będzie ślisko. Mogą występować również przymrozki.
Jak podane tvn24.p synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń pogodowych na kolejne dni.
We wtorek (29.03) pogoda powinna być wolna od pogodowych zagrożeń. Sytuacja ma jednak zmienić się w środę (30.03). Tego dnia synoptycy IMGW mogą ostrzegać przed opadami śniegu. Alarmy przed tym zjawiskiem mogą zostać wydane w województwach:
- pomorskim, w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim oraz słupskim;
- dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, karkonoskim, Jelenia Góra i lwóweckim;
- małopolskim, w powiatach: limanowskim, nowotarskim, tatrzańskim, myślenickim, suskim i oświęcimskim;
- śląskim, w powiatach: żywieckim, Bielsko-Biała, bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim, Jastrzębie-Zdrój oraz wodzisławskim.
Ostrzeżenie przed śniegiem poza sezonem zimowym oznacza opady powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 5 centymetrów bądź więcej.
Początek tygodnia słoneczny, ale od wtorku wzrost zachmurzenia. Pojawią się opady deszczu, a od środy również deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Druga połowa tygodnia znacznie chłodniejsza, nocami na zachodzie temperatura spadać będzie poniżej 0°C.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 28, 2022
Więcej: https://t.co/gPfCzgMzX4 pic.twitter.com/R02KNKhM2H
W czwartek (31.03) alarmy pogodowe mogą zostać wydane w większej części kraju niż w środę. Przymrozki, czyli spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, a przy gruncie poniżej -1 stopnia, mogą pojawić się w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim i lubuskim. Ponadto mogą też zostać wydane alarmy przed opadami śniegu. Należy spodziewać się ich w województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, północno-zachodniej części woj. podkarpackiego, na północy woj. śląskiego oraz w powiatach podgórskich woj. opolskiego i dolnośląskiego. W części kraju opady śniegu mogą być intensywne. Synoptycy prognozują, że stanie się tak w woj. małopolskim, południowej części woj. śląskiego oraz w powiecie kłodzkim w woj. dolnośląskim. To oznacza, że opady będą powodować przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów w czasie do 12 godzin lub o 15-20 cm w ciągu 24 godzin. Poza tym tego dnia mogą też pojawić się ostrzeżenia przed oblodzeniem. Mogą zostać wydane w woj. świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim.
Również w piątek (01.04) musimy być przygotowani na pojawienie się zimowych zagrożeń. Ostrzeżenia przed oblodzeniem i opadami śniegu mogą zostać wydane w woj. świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. Dodatkowo śnieg może spaść też w powiecie kłodzkim w woj. dolnośląskim. Tego dnia także możliwe są przymrozki. Alarmy IMGW mogą zostać wydane w woj. podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim i lubuskim.
- źródło: tvn24.pl za IMGW
Najnowsze komentarze