Po raz pierwszy od kilku lat zmniejszyła się liczba obywateli Ukrainy ubezpieczonych w ZUS. Na przełomie roku liczba pracowników z ukraińskim paszportem, za których odprowadzano składki do ZUS, zmalała o ponad 20 tysięcy w porównaniu z październikiem.
W ciągu kwartału z ubezpieczeń społecznych zniknęło aż 20,5 tys. ukraińskich pracowników.
Na początku stycznia w zusowskich rejestrach było prawie 421 tys., a jeszcze jesienią minionego roku ponad 441 tys. Odpływ obywateli ukraińskich z polskich placów budów, stoisk usługowych i handlowych to pierwsza taka sytuacja od lat – mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału ZUS.
- źródło: tvp.info za PAP / Czytaj całość >>>
ZUS od czterech lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy w Polsce szukali swojego centrum życiowego albo przynajmniej chcieli doraźne podreperować domowe budżety. Teraz ten trend został zatrzymany. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018. Jesienią konta w ZUS uzupełniały składki od 587 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców, zaś 17900 przybyszów deklarowało wówczas opłacanie składek samodzielnie.
Przykry sygnał pokazujący że #pracownicy z #Ukraina coraz częściej pomijają Polskę w wyborze imigracji zarobkowej.https://t.co/kvZlg9WwVO
— Yap Partners (@Yap_Partners) 10 lutego 2019
Ostatni spektakularny wzrost liczby ukraińskich pracowników ZUS odnotował między lipcem a październikiem 2018 r. W pierwszym wakacyjnym miesiącu pracodawcy deklarowali zatrudnienie w placówkach ZUS już 418,5 tys. naszych wschodnich sąsiadów. Po kwartale liczba ubezpieczonych Ukraińców wzrosła aż do 441 tys. Obecnie ZUS ma w swoim systemie nieco ponad 420 tys. mężczyzna i kobiet z paszportem tego kraju. To wyraźna różnica "in minus".
Najwięcej osób pochodzących z Ukrainy zatrudniają pracodawcy z województwa mazowieckiego - 92,5 tys., wielkopolskiego - 46,3 tys., dolnośląskiego - 43,2 tys., śląskiego - 40,4 tys., łódzkiego - 29,7 tys. oraz małopolskiego - 24,8 tys.
- źródło: bankier.pl za PAP / Czytaj całość >>>
Najnowsze komentarze