W pierwszych 7 mies. sez. 2024/25 eksport jabłek z Polski spadł o 9% r/r, jednak dzięki wyższym cenom jego wartość wzrosła o 13% r/r. Odmienna sytuacja miała miejsce na rynku soku jabłkowego, gdzie sprzedaż w masie towaru spadła o 30%, a jej wartość zmalała o 5%.
Eksport mrożonych truskawek osiągnął najniższy wynik od co najmniej 2004, i w pierwszych 7 mies. sez. 2024/25 był niższy o 4% r/r. Od sez. 2017/18 wysyłki zmniejszyły się o 43%. Jest to efekt malejącej konkurencyjności, m.in. na skutek zmian na rynku pracy. Więcej na ten temat pisaliśmy w raporcie (link). Przy ograniczonych dostawach z Egiptu (największy dostawca do UE) w obecnym sez. wzrosła presja importu m.in. z Chin i Maroka. Wprowadzenie ceł USA na Meksyk może przekierować uwagę St. Zjedn. na produkty z Afryki Pn., co może pośrednio oddziaływać na rynek UE. Taryfy mogą wpłynąć również na konkurencyjność unijnego eksportu ZSJ do USA – UE może zyskać przewagę nad Chinami i Mołdawią, obciążonymi wyższymi cłami, ale jednocześnie stracić względem Ukrainy czy Turcji.
Mimo spadku wolumenu eksportu mrożonych wiśni o 20%, jego wartość wzrosła o 34%. Ceny utrzymują się na historycznie wysokim poziomie – w mar’25 osiągnęły 3,0 EUR/kg (+82% r/r!). Choć popyt w UE pozostał relatywnie stabilny (za S&P Global), jednym z czynników wzrostu cen było większe zapotrzebowanie na rynku rosyjskim.
Wysyłki mrożonych malin z Polski spadły o 12%, jednocześnie unijny import tego produktu z Ukrainy zwiększył się w okr. lip’24-sty’25 o 34%. Ukraina tym samym umocniła się jako największy dostawca mrożonych malin do UE – w 2023 wyprzedziła pod tym względem Serbię i Polskę.
źródło: Agro Nawigator
Najnowsze komentarze